Comments

 نگاهی به پاره‌ای از تحولات جنبش کارگری و معلمان و جامعه به مناسبت روزجهانی کارگر – تقی روزبه — 2 دیدگاه

 1. محض نمونه:
  در این بیانیه: “بیانیه مشترک فعالین جنبش زنان و معلمان، تشکل‌های دانشجویی و دانش‌آموزی به مناسبت روز جهانی کارگر ۱۴۰۳” ، بعد از یکسری گنده گوئی های ضد سرمایه داری، میخوانیم:
  “ما چشم انداز یک زندگی درخور و شایسته مردم ایران را که در منشورمطالبات حداقلی و منشورمطالبات پیشرو زنان نیز آمده، ترسیم کرده و عهدی همگانی می‌بندیم که برای تحقق تک تک خواسته‌های آزادی‌خواهانه، برابری‌طلبانه و سکولار مبارزه می‌کنیم.”
  همانطور که میدانیم خود مارکس هم دنبال “برابری” نبود. در نقد برنامه گودتا میگوید که انسانها برابر بدنیا نمی آیند و بحث قانع کننده ای دارد. بحث برابری متعلق به بورژوا ها ست و منظور برابری حقوقی در چهارچوب حقوق بورزوائی ست. خواستار دولت سکولار شدن، خواست ضد سرمایه داری (کمونیستی) نیست. هر بورژوائی میتواند خواستار دولت سکولار باشد. تمام کشورهای امپریالیستی سرمایه داری غربی سکولار هستند. آزادیخواهی هم الزاما کمونیستی (ضد سرمایه دار نیست) و بستگی به تعریف ازادی دارد. بورژوا ها در مقابل مونارکها میگفتند آزادی میخواهند.
  بعد میخوانیم:
  “خواست ما همچنین از جامعه جهانی و دولت‌ها اینست:
  اخراج جمهوری اسلامی از سازمان جهانی کار ILO و تمامی سازمان‌ها و نهادهای بین‌المللی
  قرار دادن سپاه پاسداران در لیست سازمان‌های تروریستی جهانی
  بستن سفارتخانه‌های جمهوری اسلامی و اخراج تک تک سفرای آن
  بایکوت رژیم جمهوری اسلامی به عنوان حکومت آپارتاید جنسی و جنسیتی حاکم بر ایران”
  بطور کلی، این خواستهای آخری، خواست اسرائیل هم هست.
  اول اینکه:
  کدام “جامعه جهانی”؟
  گردانندگان ILO و سازمان ملل و سایر ارگانهای “جامعه جهانی” گردانندگان کشورهای امپریالیستی غربی هستند. همانهائی که به اسرائیل گفتند تا وقتی که شورش نشده آدم بکش و همین الان هم در حال نقشه کشی برای فتح جهان و ادم کشی و کودتا هستند.
  ثانیا:
  خود گرداننگان کلاه بردار نویسنده بیانیه میدانند که تنها نیروی های امپریالیستی غربی هستند که توانائی اخراج کردن، در لیست تروریست گذاشتن و بایکوت کردن دارند. برای همین خواسته ای آنها خواسته از امپریالیستهای دموکرات سکولار غربی است. یعنی: از کشورهای امپریالیستی غربی میخواهند به کمک آنها بیایند!!!
  با دوتا شعار ضد سرمایه داری دادن در اول بیانیه توده های زن و کارگر ناآگاه ایران را گول میزنید تا بتوانید ایدئولوژی بورژواها را در آخر بیانیه به آنها تلقین کنید.
  شما از متد بی بی سی استفاده کرده اید و آقای روزبه هم احتمالا فرصت طلبانه چنین بیانیه هائی را کمونیستی وانمود میکند. جناب روزبه، من از “ضد سرمایه داری ” هائی که شما به آنها اطمینان دارید، نقل قول آوردم. شاید منظور شما بیانیه های دیگر است، کدام؟
  آنارشیست

 2. نوشته:
  “اما علاوه برآن طرح مطالبات برپایه سرمایه داری درهم آمیخته با حکمرانی دینی و مبارزه ریشه‌ای با مناسبات سرمایه داری و مردسالاری و پدرسالاری حاکمیت در این بیانیه‌ها چنان برجسته ومشهود بود که جائی برای تردید و چشم فروبستن به سوگیری و ماهیت ضدسرزمایه داری آن‌ها باقی نمی گذارد.”
  نظر من:
  این ذهنیت اصلا بدرد نمیخورد چون بر اساس همان تحیلات مارکسیستی ست که هر نوع اعتراض و شورش را شورش ذاتا ضد سرمایه داری میداند در حالیکه چنین چیزی توهم است. مثلا شورشهای عظیم بهار آزادی و شورشهای عظیم ضد احزاب کمونیست در بلوک شرق، مخصوصل شورش کارگری همبستگی علیه حزب کمونیست لهستان (حزب سرمایه داری دولتی) اصلا ضد سرمایه داری نبودند و حتی ضد کارگری و ضد کمونیستی بودند. برای اینکه یک شورش ضد سرمایه داری باشد، ذهن شورشیان باید کمونیستی باشد، نه ذهنیتی آلوده و تلقین شده از طریق شبکه های رسانه ای و آموزشی امپریالیستی غربی.
  دلیل اینکه نویسندگانی چون همین آقای روزبه این مقالات لیبرالی را می نویسند این است که دیدگاه آنها دموکراسی خواهی سرنگونی طلبانه است (به مقالات قبلی او مراجعه کنید) و در این بینش داِئم حاضر بوده اند که با تبلیغات تلقینی دموکراسی خواهی امپریالیستهای غربی همسوئی کنند. من حتی کسانی را می شناسم که بلشویکی فکر میکنند اما با امپریالیستهای غربی بخاطر فقط سرنگونی طلب بودن، همسو هستند. امپریالیستهای غربی از هر طریقی دنبال سلطه هستند، با تبلیغ دموکراسی، نفوذ، ترور، از طریق تشکلات اپوزیسیون، تحریم اقتصادی، عملیات نظامی محدود و یا وسیع.
  شورش زن زندگی آزادی اساسا شورشی بود در چهارچوب ضد دیکتاتوری نه ضد سرمایه داری. بیانیه های کارگری هم از حد خواستهای لیبرال بورژواءی فرارتر نرفت. شورشهای زن زندگی آزادی حتی دموکراسی طلبانه هم به معنای واقعی کلمه نبودند.
  درباره این ایده “چپ اجتماعی” که حتی طرفداران اسرائیل هم به آن علاقه دارند، در فرصت بعدی توضیح خواهم دارد.
  آنارشیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>