Comments

آیا با«مارگارت تاچر»جدیدی مواجه‌هستیم؟ و اگر آری، رسالت آن؟/ تقی روزبه — 3 دیدگاه

 1. در باره دور بودن در کامنتم،
  دور بودن در کامنتم به معنای داشتن هوادار و رای آوردن و دولت درست کردن نیست، به معنی دور بودن از وضعیت طبقاتی کارگران است. مثلا، کارگران ایران از خمینی دفاع کردند اما خمینی خیلی از کارگران دور بود. ضد-اقتدار

 2. بعلاوه،
  رشد راست در دموکراسی ها از فساد دموکراتها و سوسیال دموکراتهاست. دلیلی ندارد که اگر دموکراتها و سوسیال دموکراتها به کارگران نزدیک باشند، کارگران گول تبلیغات راست ها را بخورند. چون دموکراتها و سوسیال دموکراتها از کارگران دور هستند، راستها رشد میکنند. دموکراتها و سوسیال دموکراتها چون ضد بردگی مزدی نیستند باید سکوت کنند. آنها قانون اساسی بردگی مزدی را برسمیت می شناسند تا در انتخابات شرکت کنند، برای همین کاری جز گرفتن امتیازات موفقت نمیتوانند بکنند آنهم برای نجات سیستم. وقتی دموکراتها و سوسیال دموکراتها قدرت زیادی در دولت داشتند، نه بردگی مزدی از بین رفت و نه سیاستهای امپریالیستی.
  ضد-اقتدار

 3. ۷۰ میلیون رای دهنده به ترامپ در آمریکا و احتمالا ۸۰ درصد محافظه کار هوادار نولیبرالیسم در حزب دموکرات که می شود ۵۶ میلیون، از ۱۴۰ میلیون رای دهنده، ۹۰ در صد، بیان ضد کارگری بودن دموکراسی است. ده درصد بقیه هم در توهم بسر می برند وگرنه با حزب دموکرات رای نمیدادند. نویسنده فقط فساد دموکراسی انگلیس را توضیح داده. تاریخا اگر دموکراسی فاسد نبود در ایران کودتا نمی شد، جنگ اول و جنگ دوم بوجود نمی آمد، استعمار بوجود نمی آمد و اصلا سرمایه داری وجود نداشت. وقتی میگویند دموکراسی باشد در واقع میگویند کلاه برداری باشد چون هم زمان با چند حزبی، استثمار داریم و استعمار هم داریم. کمی بیشتر توضیح بدهم.
  .
  اصلا دموکراسی غربی یعنی چه؟ چرا به این سئوال جواب نمیدهند؟
  .
  دموکراسی غربی یعنی حکومت چند حزبی اربابان بردگی مزدی. در ایران حکومت دموکراتیک اربابان بردگی مزدی نداریم، داریم حکومت استبدادی بردگی مزدی. تفاوت دولت ایران با دولت مثلا فرانسه و انگلیس و آمریکا این است که در آنجا اربابان جناحهای گوناگون دارند و یکی نمیتواند همه سیاستهای استثماری و استعماری را طراحی و اجرا کند، در ایران این سیاستها از یک مرکز می آید. برای همین است که اخیرا دیکتاتوریهای شرقی گفته اند سیستم دموکراتیک مدیریت برده داری با ثبات نیست و غربی ها باید از استبدادی ها یاد بگیرند!!! فعلا که دموکراسی اربابان غربی بنظر موفق تر بوده است و بخش بزرگی از استبدادی ها نوکر آنها هستند. ولی، سرمایه داری همراه با جامعه بشری در حال تکامل است، ممکن است در شرایط آتی، مخصوصا اگر لازم باشد که چند میلیارد را به قتل برسانند تا خرابی محیط زیست خانه و زندگی امپراطورهای امپریالیست را به خظر نیاندازد، دیکتاتوری صد درصد لازم باشد.
  .
  بورژواهای سکولار دموکرات معتقدند هستند که اگر دموکراسی باشد، سیاستهای مدیریت بردگی مزدی بهتر انجام می شود و ثروت بیشتر انباشت می شود و سیاستهای استثمارگرانه و امپریالیستی موثر تر انجام میگیرد. مخالفین بورژواهای سکولار دموکرات از محافظه کارها شروع میشوند تا دیکتاتورها و فاشیستها. همه این فیلسوفان ،دموکرات و غیر دموکرات، مکار و ارباب کارگران و یا در خدمت آنها هستند، هر یک از آنها نظری خاص در مورد زدن تو سر کارگر و چائیدن ملیتهای مخالف دارند.
  .
  حال سئوال این است، آیا ما کمونیستهای برده مزدی هم باید در بحثهای مابین بورژواها در مورد اینکه کدام یک از سیستمهای آنها بهتر ما و طبقه جهانی ما را استثمار میکند شرکت کنیم؟ البته که نه. اگر شرکت کنیم داریم به آنها کمک میکنیم نه به طبقه خودمان. متاسفانه، مارکسیستهای سوسیال دموکرات اصرار دارند که بگویند باید از دموکراتها حمایت کنیم و در دولت آنها شرکت کنیم و بگذاریم آنها شیر بدوشند چون خیری به ما می رسد. این ایده سوسیال دموکرات ایده قبول نوکری است. در میان برده های تاکنونی عالم همیشه گروهی نوکر صفت وجود داشته است. کسی منکر آن نیست. همیشه یک راه حل قبول بردگی است.
  .
  اما تا آنجا که به رهائی طبقه ما از الغای بردگی مزدی مربوط می شود، منافع ما در الغای بردگی مزدی و ایجاد شوراهای محل شغل و محلات (آنارشیسم) و از بین بردم وطن و مرز و دولت است. باید تمام تاروپود جامعه بورژوائی را از دموکراتیک تا محافظه کار و فاشیست نقد کرد و الترناتیو نشان داد تا شرایط ذهنی انقلاب مهیا شود. فعلا چپ مارکسیست سرنگونی طلب ما هیچ کاری نمیکند جز کوشش برای جا بازکردن برای حزب و سازمان خودش. آنها، بمحظ سقوط رژیم با بورژوا سکولار ها همکاری میکنند تا دولت درست کرده، تا در بهترین راه مدیریت بردگی مزدی اظهار نظر کنند و سیاستمدار ارائه بدهند. لااقل تا امروز که اینطور بوده است.
  .
  ضد-اقتدار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>