Comments

آرامش دوستدار از خلال دو رویکرد / تقی روزبه — 1 دیدگاه

 1. در این کامنت من از کلمه “خرافه” به معنای اعتقاد به نیروئی ماورای طبیعت و یا نیروئی غیر قابل توضیح استفاده کرده ام. بدینجهت، برای من، ادیان ابراهیمی، به اعتقاد من، همگی بر پایه خرافات بنا شده اند و اساس ضد رویکرد علمی به بشر هستند. علم در محدوده طبیعت کار میکند و چیزی خارج از محدوده طبیعت وجود ندارد و درک درست از پدیده های موجود فقط در چهارچوب علم و روش ساده محک تجربی اش قرار دارد.
  .
  نکته مثبت مقاله در این است که میگوید نمیتوان دین را در خود و یا روانشناختی فردی توضیح داد. حتی اگر بگوئیم که جهل یک انسان به خودش باعث میشود که دین را برای تسکین تنهائی اش در جهان اختراع کند، باز با مسئله اعتقاد به خرافه در مقابل درک علمی از انسان مواجهیم و باید دین را در وجه خرافی اش در آن شخص نقد کرد و به چرندیاتی که ترویج میکند حساس بود.
  .
  گفته مارکس فقط توضیح دهنده دین داری قربانیان اقتداراست. مارکس توضیح نمیدهد که چطور در ادیان سلسله مراتبی (ادیان ابراهیمی) از دین برای سلطه و جلوگیری از انقلاب علیه اقتدارگرائی استفاده میکنند. مارکس توضیح نمیدهد که مروج دین در آن بالا در این کار منافع دارد. ترویج خرافه دینی از ماقبل اسلام تا به امروز در فرهنگ ایرانی ها وجود داشته است و منظم کردن نظری و تشیکلاتی آن متعلق به صاحبان سلطه بوده است.
  .
  مارکسیستهای بعد از مارکس متوجه ناکافی بودن مراجعه به مارکس در ارتبط با دین شدند و نظرات خودشان را اضافه کردند. طبق معمول، نظران آنها نظرات مارکس قرار است باشد!! دولتهای مارکسیستی همگی دولتهای خدانشناسی بودند و مانع ترویج دین می شدند. رویکرد آنها این نبود که بگذار جامعه کمونیستی شود، دین خواهد رفت. آنها بطور مستقیم جلوی ترویج خرافات را در خدمت بوجود آوردن جامعه کمونیستی میگرفتند. آنها کلا قدرت سیاسی را میگیرند تا جامعه کمونیستی بوجود بیاورند حتی سازشکاران آنها مثل سوسیال دموکراتها. آنها منتظر پیدایش جامعه کمونیستی نمی شوند.
  .
  ما در ایران دینداری ضد استعمار و ضد بردگی مزدی داشتیم که بخش رادیکال آن همان سازمان مجاهدین خلق بود. در این نوع شیعه، حتی محدودیت اصولی برای زنها وجود ندارد. کلا خداشناسی سازمان مجاهدین، لااقل در بعد نظری مسعود رجوی، مدرن و لیبرال و باز است. ناگفته نماند که رهبران سازمان مجاهدین خلق، بعد از تبعید شدن، مواضع ضد سرماسه داری و ضد امپریالیستی خود را تغییر دادند و خواهان حکومتی با خصوصیات بورژوازی لیبرال و در آمیخته با سرمایه داری غرب شدند. بیانیه ده ماده ای خانم رجوی گویای قضیه است.
  .
  اینکه دین را میتوان با از بین بردن فقر و بدبختی از بین برد، اندیشه درستی نیست.
  .
  در اقشار مرفه بردگان مزدی غرب و حتی ایران و بفور در آفریقا و آسیای دور، دینداری وجود دارد، اما فقر و بدبختی و حتی ناامنی شغلی بعلت داشتن تخصص وجود ندارد. بسیاری از آنها شکر گذار خدایشان هم هستند!
  .
  متوسط سرمایه داری که تحت کنترل و نظارت دائم سرمایه داران بزرگ تر و قدرتمند تر هست نیز دین داری رواج دارد. آنها هم شکر گذار خدایشان هستند. در ایران این اقشار پول کافی برای مراسم مذهبی از جمله رفتن به سفر حج را هم دارند. پس در اینمورد هم رابطه ای بین فقر و بدبختی و دین دیده نمی شود. در این قشر حتی میتوان دید که دین توجیه خوبی برای استثمار کارگران و از بین بردن شکل گیری تفاوتهای طبقاتی در ذهن استثمار شوندگان و زنان است. از دین در غرب هم برای این منظور استفاده میکنند. کلیساهای غربی-آمریکائی بسیار ثروتمند و پر قدرت هستند و دین در این جوامع نقش بزرگی در سلطه دارد.
  .
  اما تمام جنبه های مقاله اشتباه نیست. نویسنده بدرستی ذکر میکند که دین را انسان آفریده. البته علم و اقتصاد و جامعه را هم انسان آفریده. فرهنگ انسان همین خاصیت آفرینندگی اش است. اما چیزهائی که انسانها می آفرینند دارای اهداف گوناگونی ست. دین سلسله مراتبی برای سلطه آفریده شده. این در مورد انواع دیگر دین صادق نیست و آن انواع دارای توضیح خاص خودشان است.
  .
  آزادی در ایران و جهان با نقد خرافه، از جمله خرافه ای بنام دین، نقد سیستم هرمی کار گروهی، نقد مردسالاری، نقد بردگی مزدی و هر نوع استثمار، نقد امپریالیسم و قومگرائی هموار میشود.
  .
  بخشید، وقت خواندن مجددو اصلاح کامنتم را ندارم.
  ممنون از سایت روشنگری.
  .
  ضد-اقتدار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>