Comments

چرا مردم افغانستان باز هم با کابوس طالبان مواجه شدند؟ راه رهایی مردم افغانستان از این برزخ تاریخی چیست؟ / محمد آسنگران — 1 دیدگاه

 1. متاسفانه استفاده از کلمه “مردم” در مقاله سازنده نیست. مردم سرمایه دار و نوکر امپریالیستها داریم و مردم زن و کارگر و مردم اسلامی و هوادار طالبان و جمهوری اسلامی و غیره. آمریکا ئی ها و پاکستانی ها و روسها و چینی ها و غیره هم همه مردمند. آذمها همه مردمند. دولتها هم از مردم درست شده است. مردم کلمه دقیق و بدرد بخوری تیست. مردم مردسالار و سلطه جو داریم مردم استثمار شده و سرکوب شده. از این آخری باید آغاز کرد نه از کلمه مردم.
  اتحاد “مردم” ایران با “مردم” افغانستان هم خیالی است. در “مردم” ایران تمایلات افغان نفرتی میتوان مشاهده کرد و این بستگی دارد که فکرشان تحت کدام آتوریته ارتجاعی شکل گرفته باشد. در مردم ایران عرب نفرتی و آمریکائی نفرتی و کورد نفرتی و ترک نفرتی هم داریم.
  کلا مقاله بجای اینکه بگوید “هستند” بهتر است بگوید که “خوب است که باشند”.
  در چهارچوب دیدگاه انقلابی، خوب است که زنان و کارگران افعانستان و ایران و همه قومهای منطقه، علیه سلطه جوئی و ارباب و ارباب شدن، کوشش کنند که در تشکلات غیر سلسله مراتبی ضد مردسالاری و ضد بردگی مزدی، متحد شوند.
  انقلابی یعنی ضد خرافه، ضد مردسالاری ، ضد بردگی مزدی و ضد قومگرائی و ناسیونالیسم و استعمار و امپریالیسم.
  وقتی کلمات درست نیستند، افکار یا مبهم هستند یا نادرست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>