پنج شنبه, ۱۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰
   

Comments

رمز پیروزی جنبش زنان در تکامل دهی به هویت انسانیست / باریش نصیریان — 1 دیدگاه

 1. میخوانیم:
  “به باور من، اصلیترین هدف ستمگری جنسی بر روی هویت زن ناشی از ترس نظام سلطه از کسب قدرت افرینندگی زن بعنوان مادرو تنها آفریننده بشر است”
  .
  ۱ – نظام سلطه وجودش بخشا از طریق ستمگری جنسی پیدایش یافته. شاید منظور این است که ترس از … موجب پیدایش نظام سلطه شده.
  .
  ۲ – نظام سلطه میتواند از مادر بودن زن برای بقای خودش استفاده کند چون زن مرد هم بوجود می آورد، بعلاوه کار تولید زن و مرد در بشر فقط متعلق به زنان و یا مادران نیست و وجود مرد ضروری است. پس تعریف نویسنده زیاد به عقل جور در نمی آید.
  .
  پس بنظر می آید که بهترین نوع دیدن قضیه این است که سلطه گری را در انسان علت پیدایش مردسالاری دید. مردسالاری در واقع بهره کشی از زن را در سطح کل جامعه ممکن می سازد. پس، مردسالاری نظام طبقاتی دیگری است که در آن جنس مرد طبقه حاکم است و جنس زن طبقه محکوم و قربانی.
  .
  جنبش زنان، اگر علیه سلطه گری باشد، به انقلاب اجتماعی منجر می شود، وگرنه خیر، به صرفا رفرم. این آخری مثل قوانین حمایت از زنان که صرفا رفرم هستند.
  .
  انقلاب کوشش برای از بین بردن سلطه کری در انسان است، این هم شامل بردگی مزدی می شود و هم مردسالاری و هم نژاد و قوم پرستی و هم امپریالیسم. پس دید نویسنده که انقلاب باید همه وجوه سلطه را در بر بگیرد، بحث درستی بنظر می آید.
  .
  ارزش گذاشتن بروی آدمها در ارتباط با مبارز بودن و یا نبودن کار درستی نیست و در واقع حیله سلطه کران است. آذمها همه بعنوان آدم ارزش دارند. آدمهای مرتجع بعد از جلوگیری از اعمال ارتجاعی شان برای بشر ارزش دارند. کسانیکه فعالیت انقلابی نمی کنند الزاما بی ارزش نیستند چون اگر تحت سلطه باشند، بهرحال در تولید ارزشهای جامعه انسان سهم دارند. ارزش گذاشتن بر اساس ارتجاعی بودن یا نبودن، به عقل جور در می آید اما ارزش گذاشتن و یا نگذاشتن انسانهای تحت سطه بر اساس انقلابی بودن یا نبودن خیر. انقلاب اصولا امری داوطلبانه است نه نتیجه اجبار و بر اساس شرم و غیره. هیچ کس را نباید به انقلاب کردن وادار کرد. انقلاب کردن باید نتیجه آگاهی هر فرد باشد.
  .
  آنارشیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Page generated in 0,877 seconds. Stats plugin by www.blog.ca
رفتن به نوار ابزار