پنج شنبه, ۱۶ اردیبهشت , ۱۴۰۰
   

Comments

ایالات متحده باید به ایران غرامت بپردازد – دیوید سوانسون، برگردان: سامان — 1 دیدگاه

  1. چرا ایرانی ها از دست مستبدین ایرانی از یک کشور خارجی تقاظای کمک میکردند؟ چون کماکان سلطه گری در اندیشه آنها نفی نشده بود، آنها فکر میکردند که یک زورگوی خوب کار را درست میکند. این از کجا می آید؟ از اینکه رهبری توده ها در دست سلطه گران مغلوب بود نه در دست کسانیکه معنی واقعی آزادی ، که هست نفی سلطه گری و استثمار، را فهمیده باشند. مشروطه خواهی در چهارچوب سلطه بر توده ها و استثمار نیروی کار بود. مشروطه خواهی در انگلستان هم همین مضمون را داشت. سرنگونی پادشاهی در فرانسه و استقرار جمهوری نیز با همین مضمون صورت پذیرفت. هنوز هیچ انقلابی به معنای کوشش واقعی برای آزادی وجود نداشته است. انقلاب یعنی از بین بردن گرایش سلطه گرانه در بشر و الغای روابط استثمارگرانه ناشی از آن.
    غرامتی که نویسنده میخواهد به ایرانیها داده شود می رود به جیب طبقه حاکم نه زنان و کارگران.
    انقلاب واقعی در ایران محصول نفی سلطه گری است ، نفی ذهنیتی که موجب این روابط اقتصادی اجتماعی است: مردسالاری، اسنعمارگری، استثمار سرمایه داری، قوم و نژادپرستی، جهل و خرافات مذهبی. خیلی روشن است که مخرج مشترک ضدیت با آنها آنارشیسم است. بدون آنارشیسم هیچ انقلابی نه قابل تصور است و نه ممکن.
    آنارشیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Page generated in 0,900 seconds. Stats plugin by www.blog.ca
رفتن به نوار ابزار