شنبه, ۲۴ مهر , ۱۴۰۰
   

Comments

نئوفاشیسم بالاترین فشار و گنجایش سرمایه داری / آناهیتا اردوان — 1 دیدگاه

 1. مارکسیستها از کلمه پرولتاریا مثل حضرت عباس و امام علی و حسین شیعه ها استفاده میکنند، چیزی مقدس، یک تجرید و در عین حال مثل یک شبح پرقدرت. پرولتاریا چنین است، پرولتاریا چنین میکند. اما در عمل این پرولتاریا روحش میرود در جسم مارکسیست کتاب خوانده و بالای هرم سلسله مراتب و میشود رهبری و رهبران حزب کبیر طبقه کارگر در راس حزب. حکومت تک حزبی بلشویکها(سرمایه داری دولتی) شده بود حاکمیت پرولتاریا!!!!!
  .
  این نحوه بیان تطابق دارد با دید خرافی مارکسی مبنی بر “ضرورت تاریخی” و اجتناب ناپذیر بودن دیکتاتوری پرولتاریا و پیدایش جامعه کمونیستی که همه باید از منطق سرد و آهنین ضرورت تاریخی تبعیت کنند. بنظر من اینگونه برخورد خرافی است نه علمی.
  .
  در مقاله، اینکه سرمایه داری به فاشیسم منجر می شود و امروز در حال شیوع است، اشتباه نیست، ولی اگر فاشیسم را تعریف کنیم، سرمایه داری از همان نطفه اولیه اش فاشیستی بود و مسئله تبدیل نیست، مسئله رو شدن است. البته به فلاسفه شان کاری نداریم چون سرمایه دارها و مونارکها از فلاسفه چاپلوسشان تبعیت نمیکنند. کار فلاسفه شان شیره مالیدن بر سر توده های کارگر است نه بیشتر. سرمایه داری را بر خلاف ذهنیت خواب آلود برخی از مارکسیستها نباید در آثار فلسفی و سیاسی ایدئولوگهایشان بلکه باید در خود عمل سرمایه دارها و دولتهایشان دید. اگر اینطور ببینیم، سرمایه داری هرگز مترقی نبود و نیست و نخواهد بود. در همان دوران فلسفه بافی ایدئولوگهای سرمایه داری قرن نوزدهم نبود که ۲۰۰۰۰ کارگر را در کمون پاریس بقتل رساندند؟ مارکسیستها میگویند تاریخی فکر میکنند اما از تاریخ چیزی یاد نمیگیرند. همین نویسنده از مارکسیسم-لنینیسم میگوید اما حزب بلشویک تبدیل شد یه یک حزب فاشیستی-استالینی. ما چکار کنیم؟ از مارکسیستها یاد بگیریم که به عملکرد گذشته خود اصلا انتقاد نکنیم، شکستها را ریشه یابی نکنیم، گوئی هیچ اتفاقی نیافتاده و هیچ دولت مارکسیستی وجود نداشته؟!! اینکه نمیشه!
  .
  آنارشیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Page generated in 1,421 seconds. Stats plugin by www.blog.ca
رفتن به نوار ابزار