پنج شنبه, ۲۳ اردیبهشت , ۱۴۰۰
   

Comments

چشم انداز انقلاب زنانه آینده / مرجان افتخاری — 1 دیدگاه

  1. این نویسنده هم تصور میکند که مردسالاری یک ستم است نه مناسبات اقتصادی اجتماعی مثل برده داری و فئودالی و غیره. ذهن مارکسیستها در چهارچوب نظر ماتریالیسم تاریخی گنگ و محدود مارکس قفل شده و نمیتوانند فراتر رفته و ببیننذ که مرد ها با هم متحد هستند علیه زنها برای کار بیشتر کشیدن و سو استفاده کردن. مردسالاری یک رابطه طبقاتی سلطه گرانه است که در آن مردها حاکمند و زنها محکوم، مثل سرمایه دار و کارگر. اینکه دو یا چند مناسبات اقتصادی و اجتماعب یکجا و همزمان وجود دارد اصلا جای تعجبی ندارد. سرمایه دار کارگر را استثمار میکند، اما کارگر مرد و سرمایه دار مرد علیه کارگر زن و سرمایه دار زن متحدند.
    اصلا درست نیست که بگوئیم اگر سرمایه داری از بین برود مرد سالاری هم از بین خواهد رفت. مارکسبستها این قضیه را نمی فهمند که استثمار نیروی کار محصول سلطه است نه برعکس. اصلا نه میتوان سرمایه داری را الغا کرد و نه مردسالاری را بدون اینکه علیه سلطه گری شورش کرد. اگر علیه سلطه گری شورش میشد، حزب بلشویک نه بوجود می آمد و نه سرمایه داری دولتی فاشیستی می شد.
    آنارشیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Page generated in 0,828 seconds. Stats plugin by www.blog.ca
رفتن به نوار ابزار