Comments

به مناسب ناکامی کاپ ۲۶: بحران زیست محیطی، وضعیت اضطراری و زمانمند، بن بست در بالا، و حالا چی؟/ تقی روزبه — 2 دیدگاه

 1. حاکمیت صاحبان اقتدار (مردسالارن، سرمایه داران، خرافیون مذهبی، نژادپرستان، ناسیونالیستها و غیره) میتواند برای همیشه دست نخورد. خاتمه دادن به آن بستگی به مضمون کنشگری و پشتکاری آنها علیه اقتدارگرائی دارد. تا وقتی که خود گنشگران اقتدارگرا هستند و درست کردن تشکلات هرمی نشانه آن است، وضعیت دست نخواهد خورد.
  ضد-اقتدار

 2. میخوانیم:

  “چگونگی فعلیت یافتن عاملیت تاریخی و خودآگاهی مردم و شهروندان جهانی فاقدحق تصمیم گیری نسبت به سرنوشت جهان همچون خانه مشترک آن ها، آن هم در لحظه های خطیراضطراری زمانمند!”
  .
  این “عاملیت تاریخی” میتواند خرافی ارزیابی شود.
  .
  خودآگاهی تنها از طریق کنشگرائی ممکن است، یعنی به درجه خلاقیت کسانیکه ضرورت انقلاب را درک کرده اند. در اینجا بلشویسم بخشا درست است. لنین این را خوب فهمیده بود که کار را نباید به روند “تاریخی” رها کرد. چیزی که نفهمیده بود ، نوع لازمه سازماندهی حرکت به مقصد بود.
  .
  این اندیشه که حق تصمیم گیری برای همه باید در تمام امورات اجتماعی وجود داشته باشد، اندیشه کاملا درستی است. در مقاله نکات درست و مثبت دیگر و بیشتری هم هست.
  .
  یک راه حل صاحبین اقتدار جهان انسان این است که جمعیت کره زمین را به یک دهم کاهش دهند. این البته ارزش نیروی کار را بالا برد و میزان ارزش اضافی را کمتر میکند که برای حل مسئله اضطرار در چهارچوب منافع آنان قابل قبول است. این مسئله میتواند از طریق بحران کمبود مواد غذائی که در حال شرف است، صورت پذیرد. بنیاد راکفلر این بحران را چندین سال پیش پیش بینی کرده بود. اما برای این به یک سیستم فاشیستی احتیاج است. چنین چیزی محتمل است.
  .
  همانقدر که ما دنبال اه حل هستیم ازبابان ما هم هستند و مثل ما بروشی فکر و علمی عمل میکنند. مسئله اختلاف در منافع است نه علم. مسئله آنها این است که چطور در این کارزار، کار بنفع اربابان تمام شود. هیچ قانونی وجود ندارد که به ما بگوید آنها موفق نخواهند بود. یک دوره ای، مارکسیستها فکر میکردند که بورژواها نمیتوانند بر بحران اقتصادی غلبه کرده و از سرنگونی خود جلوگیری کنند. دیدیم که توانستند وعلم و فن اقتصاد خودشان را برای این منظور فرموله کردند. برای همین بیخود نباید به ترس انداختن تکیه کرد. باید به علم به قضیه و عمل متکی به آن تکیه کرد. صاحبین اقتدار میتوانند جلوی تخریب محیط زیست را بگیرد اما بقمیت بدبختی ما. ما باید جلوی تخریب محیط زیست را بگیریم بقیمت اقتدار آنها.
  .
  ضد-اقتدار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>