دوشنبه, ۱۱ اسفند , ۱۳۹۹
   

Comments

بیانیه مشترک ٢٩تشکل چپ و دمکراتیک به مناسبت هشت مارس روز جهانی زن — 1 دیدگاه

 1. بنظر من (فعلا فرضیه)،
  .
  دیگر نباید گفت مردسالاری یک سنت است. مردسالاری یک فرماسیون اقتصادی-اجتماعی است. در این فرماسیون، بخشی از جامعه، یعنی مردها، بر بخشی دیگر، زنها، سلطه پیدا کرده اند و یا دارند تا تمام ارزش تولید شده از نیروی کار آنها به آنها باز نگردد – این تعریف استثمار است. برای اینکار، مثل هر نظام طبقاتی دیگر، باید اول از طریق ضرب و شتم و بعد عرف و سنت و قانون، زنان را وادار به عقب نشینی کرد. پادشاه یک کشور در خانواده شوهر است، رهبر یک حزب در خانواده شوهر است، رئیس یک کمپانی سرمایه داری در خانه، شوهر است.
  .
  آیا مرد ها یک طبقه را تشکیل میدهند؟
  .
  تعریف طبقه هست اتحاد یک عده علیه یک عده دیگر. متحدین منافع مشترک دارند، قربانیان هم همینطور. مرد ها در مردسالاری منافع دارند: ۹ ماه بچه در رحم ندارند، بچه داری نمی کنند، غذا نمی پزند، خانه تمیز نمیکنند، ظرف نمی شویند، حق تجاوز جنیسی به همسرشان را دارند و غیره، در واقع در خانه می خورند و میخوابند و حکومت میکنند. مثلا می بینیم: غذا حاظر است؟ چای بیار، لباسهایم شسته شده یا نه؟ و غیره. حتی فرزندان پسر هم در خانه مفت خوری و قلدری میکنند. مثلا از خواهرها انتظار رفتارهائی را دارند که از طریق مردسالاری فرموله و دیکته شده.
  .
  بعلل ذکر شده در بالا، مبارزه زنان با مرد ها، مبارزه طبقاتی است. همانطور که در میان خرده مالکین و سرمایه داران سوسیالیسم پیدا میشود، در میان مرد ها هم فمنیسم می بینیم. اما چون فاصله و محیط زندگی مرد ها با زنها بسیار بیشتر است و مرد ها خودشان مادر و خواهر و دختر و زن دارند، تعداد فمنیستها از سرمایه داران سوسیالیست بیشتر است. پس جای تعجب ندارد.
  .
  فمنیسم را مثل کمونیسم باید فهمید، یعنی الغای سلطه و نتیجه آن یعنی استثمارگری.
  .
  وجود فرماسیونهای اقتصادی اجتماعی به موازات هم و یا آمیخته باهم همیشه وجود داشته است. مثلا در آمریکا هم روابط سرمایه داری وجود داشت و هم روابط برده داری. یا در اروپا هم برده داری وجود داشت و هم روابط فئودالی و هم روابط سرمایه داری. در ایران هم روابط ماقبل سرمایه داری با روابط سرمایه داری همراه با مردسالاری همزمان وجود داشته است.
  .
  نوع استثمارگری سرمایه داری تولید ارزش اضافی، با نوع ارباب و رعیتی فئودالی فرق دارد اما اساسا یکی هستند که هست به جیب زدن ارزشهای تولید شده توسط یک عده دیگر. نوع استثمار در مردسالاری هم با بقیه انواع استثمارگری فرق دارد ولی در کلیتش یکی است.
  .
  شعار معروف آنارشیستها باید باشد:
  .
  نه خدا، نه مرد، نه ارباب، نه رئیس و رهبر.
  .
  آنارشیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Page generated in 1٫490 seconds. Stats plugin by www.blog.ca
رفتن به نوار ابزار