چهارشنبه, ۲۵ فروردین , ۱۴۰۰
   

Comments

غلیان بحران انتقال قدرت در آمریکا، و بسامدهای آن در رژیم ایران!/ تقی روزبه — 1 دیدگاه

 1. یک نمونه از دزدی ایده از آنارشیستها و آنرا مارکسیستی قلمداد کردن در این مقاله است:
  .
  مارکسیسم در مقابل دولت : نسرین ابراهیمی بر گرفته از : سدیا شنایدیر
  .
  در این مقاله نویسنده فراموش کرده که مارکس برنامه سرمایه داری دولتی در مانیفست داشت. جمع بندی مارکس از دولت بعد از کمون پاریس در حقیقت قبول نظر آنارشیستها بوده است که دولت موجود را نمی توان برای سوسیالیسم بکار برد. نقد مارکس در حقیقت علیه عقیده خودش و جمهوری خواهان کمون است نه آنارشیستها.
  .
  بعلاوه، چه شد که علی رغم ادعای نویسنده که مارکس علیه رفرمیست سوسیال دموکراسی بود، انگلس وجود احزاب سوسیال دموکرات و شرکت آنها در انتخابات را امری مثبت و در جهت حزب طبقه کارگر ارزیابی میکرد؟ شاید انگلس مارکس نبود ولی مارکس خودش از شرکت مارکسیستهای فرانسوی در انتخابات دفاع کرده است. بعلاوه نقد مارکس از برنامه گوتا نقد حزب درست کردن نیست، نقد برنامه حزب است.
  .
  در ضمن،
  .
  استیرنر شاید آنارشیست بود اما کمونیست و انقلابی نبود. استیرنر معروف است به آنارشیست فردگرا. وضعیت ایده های اشتیرنر در ارتباط با دولت و سرمایه داری چندان روشن نیست و نمی توان نظر او را برای نقد آنارشیسم کمونیستی در نظر گرفت.
  .
  در مورد آنارشیستهای مخالف مارکس در انترناسیونال اول در مقاله، نویسنده نظر باکونین را تحریف میکند. باکونین، برعکس ادعای دروغ نویسنده، معتقد بود که مالکیت خصوصی بر وسایل تولید و دولت در آمیخته هستند و هر دو یکجا باید از بین بروند.
  .
  در انتها، گروهی که سدیا اشتنایدر به آن تعلق دارد تروتسکیست هستند و مدافع سرمایه داری دولتی شوروی و هوادار دولت تک حزبی بلشویکی. بررسی اجمالی من این را به من نشان میدهد. حزب بلشویک و ترتسکی سرکوب گر ماخنو و اطرافیانش هستند. در دوران جنگ داخلی، در اوکراین، اتحادیه های شورائی دهقانی وجود داشت که مسلح بودند و با سفیدهای ضد حکومت بلشویکها می جنگیدند. بعد از اینکه سفیدها شکست خورند، ترتسکی نمایندگان آن کلکتیوها را به مذاکره دعوت کرد اما آنها را دستگیر و اعدام نمود و اوکراین را تحت حکومت حزب بلشویک قرار داد. ماخنو هم فرار کرد و به فرانسه رفت و شد کارگر رستوران.
  .
  ترتسکی تشکلهای دهقانی اوکراین را سرکوب کرد حالا بعنوان انقلابی معرفی می شود.
  .
  بجای شستشوی مارکس و مارکسیسم، مارکسیسم (نه مارکس) را بیاندازید دور.
  .
  آنارکوسندیکالیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Page generated in 1,534 seconds. Stats plugin by www.blog.ca
رفتن به نوار ابزار