چهارشنبه, ۵ آذر , ۱۳۹۹
   

Comments

تعمقی در باره مفهوم استقلال طبقاتی و هژمونی، در نقد فوروم دموکراتیک فراطبقاتی
بهروز فراهانی
— 2 دیدگاه

  1. در مورد هژمونی طبقه کارگر در مقاله،
    اگر ایده کمونیسم ایده متحد کننده و ایده برانداز سیستم بردگی مزدی جمهوری اسلامی نباشد، چیزی بنام هژمونی طبقه کارگر در کار نیست ، حتی اگر رهبری مارکسیستی باشد. اپوزیسیون بورژوازی هرگز حتی در اروپا هم انقلابی نبوده و همیشه ضد انقلابی بوده چون همیشه استثمارگر و استعمارگر بوده. خوب می بینیم که نویسنده چطور در دام حقوق مدنی بورژوا لیبرالها هنوز اسیر است. احتیاجی به کسب هژمونی در اپوزیسیون نداریم. خود اپوزیسیون بورژوازی باید بعنوان استثمارگر ریاکار افشا شود. جو و بینش ضدیت با وضع حاکم باید کمونیستی شود نه دموکراتیک و حقوقی و غیره. مسئله اصلا حقوق مدنی نیست. مسئله اساسا وجود استثمار و بردگی است. کی گفته که در الغای نظام سرمایه داری ، احتیاج به حقوق مدنی وجود دارد؟ چنین چیزی نیست. به حقوق مدنی وقتی احتیاج هست که سیستم استثماری و استعماری هست و ما سعی میکنیم از طریق حقوق و دولت وضعیتی بوجود آوریم که تعادل سیستم بهم بخورد.
    بخوبی میتوان دید که تعقل مارکسیستهای نویسنده روشنگری و سایر سایتها، هنوز از تعقل بورژواها جدا نشده و آنها در چهارچوب حقوق مدنی به جامعه و انقلاب می نگرند. این از دید غلط آنها به تاریخ و درک غلط آنها از رابطه طبقاتی و تحول جامعه است. بورژوازی هرگز انقلابی به معنای ضد استثمارگری نبوده و انقلاب هرگز معنایش چیزی جز الغای استثمارگری در جامعه نمیتواند باشد. بنوعی میتوان گفت که علی رغم وجود کتاب سرمایه مارکس، مارکسیستها در حقیقت برخوردی رفرمیستی و ضد انقلابی به حقایق جامعه سرمایه داری داشته اند و بر آن اصرار هم دارند!
    آنارکوسندیکالیست

  2. مسئله انقلاب دموکراتیک و خواسته های دموکراتیک ، از طریق مارکسیستها، از پایه و اساس، به غلط طرح شده. علت اینکه مارکسیستها بورژوا لیبرالها را دارای خواص دموکراتیک معرفی میکنند، توهم تاریخی آنها به مترقی بودن بورژوازی و چشم بستن به واقعیت استثمارگری و استعمارگری آنها و نوع دولت لازم برای چنین خصوصیاتی است. بعبارت ساده تر، بورژوا ها هم توده های کارگر را فریب داده اند و هم مارکسیستها را. ضرورت الغای بردگی چه چند هزار سال پیش و چه امروز، تغییر نکرده. تاریخ نویسی بخشی از حاکمین استثمارگر را انقلابی جلوه دادن خود فریبی است. بورژوا ها هرگز انقلابی نبودند، بلکه ارتجاعیونی بودند که سیستمهای دیگر را رقیب می دیدند. انارکوسندیکالیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Page generated in 1٫845 seconds. Stats plugin by www.blog.ca
رفتن به نوار ابزار