سه شنبه, ۷ بهمن , ۱۳۹۹
   

Comments

نوام چامسکی: کاخ سفید در دست یک آدم بیمار ضداجتماعی است/جامعۀ آمریکای تحت تسلط منافع بخش خصوصی است. هیچ نظام بهداشتی همگانی – که امروزه حیاتی است – وجود ندارد. آمریکا به اوج نظام نئولیبرال رسیده — 3 دیدگاه

 1. معلوم نیست متظورش از اروپا کدام کشور است، شاید منظورش فقط آلمان باشد. در انگلیس و ایتالیا و فرانسه و اسپانیا، سیستم بهداشتی در مقابل شیوع کرونا کاملا شکست خورد. حتی در آلمان هم مثل کره جنوبی و بد تر از کره جنوبی. برای همین ساختار دموکراتیک کمکی نکرد.
  نمی فهمم که چه ساختار دموکراتیکی در اروپا وجود دارد که مورد علاقه نویسنده این مقاله و یا چامسکی هست. ساختار دموکراتیک اروپا ساختار بردگی مزدی و متکی به انحصارات غول پیکر و ناتو و امپریالیسم است.
  در زیر مقاله آقای چنگائی و فولادی نوشتم که سوسیال دموکراتهائی که میگویند فعلا در ایران وقت انقلاب کمونیستی نیست و میگویند دموکراسی باید باشد، حالا در اروپا که دموکراسی مورد علاقه شان وجود دارد، دنبال کمونیسم نیستند و نولیبرالیسم را بهانه میکنند و دنباله دموکراسی بیشتر هستند.
  نتیجه گیری این است: سوسیال دموکراسی یک برخورد کاملا ضد کمونیستی به منافع طبقه کارگر است و برای بقای نظام بردگی مزدی و سرگردان کردن کارگران و پارلمان بازی های مارکسیستی ابداع شده است.
  آنارکوسندیکالیست

 2. خصوصی سازی در دنیای سرمایه داری محدود به آمریکا نیست. بحث در مورد نولیبرالیسم و خصوصی سازی اش زیاد است. بنظر من نولیبرالیسم ادامه حاکمیت طبقاتی و ادامه این رفتار است که استثمار میکنم چون میتوانم، مقاومتها را سرکوب میکنم، چون میتوانم، استعمار میکنم چون میتوانم، سر کیسه را شل میکنم و بعد می بندم چون میتوانم. سیستم استثمارگری و حاکنیت طبقاتی بر اساس علم و استدلال نیست،،بر اساس زور و قتل و آدم کشی و حقه بازی است. سیستم دموکراسی غربی هم از این لحاظ استثناء نیست. در نهایت،بین دولت عربستان و ایران و فرانسه و چین و روسیه و آمریکا و حتی کوبا، تفاوت چندانی وجود ندارد و این تفاوتها اصل ضرورت از بین بردن بردگی مزدی را نقض نمیکند. با نادیده گرفتن این اصل،چیزی تغییر نمیکند. این جبر است،همانطور که با نادیده گرفتن پیری و مرگ،کسی جوان نمی شود.
  آنارکوسندیکالیست

 3. چامسکی در جوانی یک کمونیست آنارشیست بود و حتی هوادار آنارکوسندیکالیسم. بعد جای گرم و نرم آکادمی اعتقادات او را کمتر چپ کرد تا حدی که او هم ترجیح داد به بد علیه بدتر رای دهد و مسائل بنیادی جامعه را بگذارد برای آینده ای نامعلوم. بعبارت دیگر،چامسکی به یک سوسیال دموکرات سازشکار و رفرمیست کاهش پیدا کرد. البته افشاگری های او مفید است. حتی بخشی از طبقه سرمایه دار در حال افشای بخش دیگر است و آن افشاگری ها هم مفید هستند. افشاگری همیشه مفید است اما باید محدودیت آنها را هم توضیح داد تا توهم شکل نگیرد. افشاگری کلا محدود است و نیازمند عمل در محل کار است. حتی عمل در خیابان محدود است. عمل باید در محیط کار باشد چون گره کار آنجاست.
  آنارکوسندیکالیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

HTML tags allowed in your comment: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Page generated in 1٫108 seconds. Stats plugin by www.blog.ca
رفتن به نوار ابزار