پنج شنبه, ۱۰ مهر , ۱۳۹۹
   

Comments

پاندمی کرونا، بحران انتقال و صورت بندی آن!
تقی روزبه
— 2 دیدگاه

 1. لازمه که بیشتر گفت، نفی کافی نیست.
  از اعتراضات و شورشهائی که جهت گیری مشخص کارگری و یا کمونیستی ندارند نباید دفاع کرد و فقط باید برخورد دولتها و دستجات فاشیستی به آنها را افشا کرد و دلایلش را توضیح داد. اپوزیسیون هوادار سرمایه داری هم از مبارزات کمونیستی کارگران دفاع نمیکند و فقط رژیم را محکوم میکند. مرتجعین اپوزیسیون این توانائی را دارند تا کارگران را برای منافع خود علیه سرمایه داران حاکم بسیج کنند. شورشهای کارگری الزاما کارگری به مفهوم کمونیستی نیستند. جنبش کارگری اصیل و قابل دفاع فقط جنبش کارگری با هدف مشخص کمونیستی است. اگر چنین جنبشی وجود ندارد، امکان جامعه کمونیستی هم وجود ندارد و بردگی مزدی ادامه خواهد یافت.
  رژیم جمهوری اسلامی با سایر دولتهای جهان هیچ تفاوتی ندارد و دلایل رفتارهای فوق فاشیستی اش این است که در وضعیت تدافعی قرار دارد. اگر سرمایه داری دولتهای دموکراتیک غرب هم در چنین وضعی قرار بگیرند فاشیست می شوند و از طریق ارگانهای نظامی و دستجات فاشیستی به کارگران حمله میکنند. این را باید حالی کارگران جهان کرد وگرنه لیاقتشان تحقیر شدن و نوکر بودن است.
  امروزه، آزادی ی قابل تصور نیست. از طریق تکنولوژی، فعالیت و حرکتهای کارگران را تحت نظر دارند و چیزی بنام حریم خصوصی دیگر وجود ندارد. تلفن همراه و سایر وسایل کامپیوتری دیگر ابزار جاسوسی از افراد نیز هستند. آمازون، گوگل، ماکروسافت و سایرین همگی با بانکها و دولتها همکاری دارند و اطلاعات رد و بدل میکنند.
  نظام بردگی مزدی نظامی ضد بشری است. حقوق و دولت سرمایه داری کمکی نمیکند و فقط برای کنترل توده خای کارگر ابداع شده است و خودشان هر روز حقوق خودشان را نادیده میگیرند.
  باید در تمام جنبه های زندگی، علیه نظام بردگی مزدی شورید و هر نوع توجیه سیستم اقتصادی – دولتی -اجتماعی حاکم بر جهان و ایران را نقد کرد و برای تعویض سیستم حاکم با سیستم غیر متمرکز و کاملا اشتراکی همراه با مدیریت کامل کارکنان کوشید. نقد دیکتاتوری کافی نیست و میتواند در خدمت اپوزیسیون سرمایه داری باشد. باید نظام بردگی مزدی و تارپود سیستم دموکراتیک و غیر دموکرتیکش نقد و افشا شود. با بردگی مزدی، دموکراتیک و غیر دموکرتیک، کوتاه نباید آمد.
  کمونیستها باید کمونیست بودن خودشان را جدی بگیرند و خودشان را به لیبرالها و سایر اربابان ریاکار سرمایه دار نفروشند.

 2. در مقاله واژه هائی هست مثل جامعه جهانی، بلوغ بشر و دولت خدمات اجتماعی. این واژه ها متعلق به ایدئولوگهای سرمایه داری است و کلا بدرد نخورند. مقاله دنبال ‘تحمیل’ کردن است نه از بین بردن سیستم. توجیه برخورد همه با هم و رفرم در ایران تحت بهانه پیشرفته نبودن بورژوازی ایران طرح می شود ، حالا اینجا می بینیم که همین در ارتباط با بورژوازی پیشرفته هم در این مقاله طرح شده. کلا این نویسنده دچار ضایعه دوشخصیتی ست،در یک قطب هوادار قدرت افقی توده ای ، در قطب دیگر، انقلاب و رفرم همه با هم. اگر سئوالی دارید مطرح کنید وگرنه کار کن با این مقاله تمام است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Page generated in 0٫887 seconds. Stats plugin by www.blog.ca
رفتن به نوارابزار