جمعه, ۲۴ مرداد , ۱۳۹۹
   

Comments

جمع بندی دستاوردها و پیروزی های جنبش انقلابی آبان ۹۸ / ناهید قادری — ۱ دیدگاه

 1. معلوم نیست نویسنده میخواهد چه بگوید. اما معلوم است که در این ایده اشتباه بسر می برد که انقلاب علیه سرمایه داری در ایران باید بعد از بوجود آمدن ‘زیر ساخت’ معینی باشد که مقاله نمی گوید چه زیر ساختی ولی میتوان حدس زد که همان زیر ساختی است که سوسیال دموکراتها ی ایرانی از آن حرف می زنند، یعنی رشد و توسعه اقتصادی ایران در چهارچوب رژیم سیاسی بورژوا دموکراتیک. باید بگویم که اگر منظور نویسنده از زیر ساخت چنین چیزی است ، چنین زیر ساختی امکان رشد و نمو ندارد چون باید در چهارچوب سرمایه داری جهانی عمل کند و از لحاظ سیاسی و اقتصادی کاملا در محدودیت نیازهای اربابان امروزی جهان قرار خواهد گرفت.
  .
  تا آنجا که نویسنده به شعار لغو کار مزدی انتقاد میکند، باید بگویم که این شعار در ایران و یا افغانستان و یا هر جای دیگر اصلا اشتباه نیست. این ایده همان ایده تعرض به نظام سرمایه داری ست در فرم جدیدی که تا حدودی دربردارنده نطقه قوتی است که شعار لغو مالکیت خصوصی بر وسایل تولید ندارد و موجب می شود که سرمایه داری دولتی را سوسیالیسم تصور کنیم.
  .
  در کوشش برای الغای نظام بردگی مزدی نیازی، به این نیاز نیست که یک عده بگویند کی وقتش هست و کی نیست، این نیاز از طریق برده مزدی بودن بلافاصله احساس میشود و با درک روابط سرمایه داری به آگاهی کمونیستی تبدیل می شود. کوشش برای الغای نظام بردگی مزدی و لغو کار مزدی موجب میگردد که مبارزات کارگری جهت درستی پیدا کند و تشکلات ضد سرمایه داری خود را بطور مستقل ،نه در ارتباط با جنبشهای ضد رژیمی غیر کارگری، شکل دهد و شرایط ذهنی و تشکیلاتی جامعه کمونیستی را فراهم کند. برای همین شعار لغو کار مزدی و یا هر شعاری که در راستای تشکل یابی بردگان مزدی علیه سرمایه داری است، نه تنها بی مورد نیست، بلکه بیان آگاهی و سلامت فکری کارگران هوادار آن است.
  .
  آنارکوسندیکالیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Page generated in 0٫933 seconds. Stats plugin by www.blog.ca
رفتن به نوارابزار