پنج شنبه, ۱۰ مهر , ۱۳۹۹
   

Comments

سخنی پیرامون صورت بندی عمومی جنبش و نقش«طبقه متوسط » / تقی روزبه — ۱ دیدگاه

 1. نویسنده در یک سردرگمی گیر کرده است و پیشنهاداتش از سطح رفرمیسم در بردگی مزدی فراتر نمی رود. مقاله بروشنی نشان میدهد که ذهن نویسنده بیرون از محیط اصلی استبداد و کمبود است و در فلسفه بافی های سیاسی و حزبی سیر میکند
  .
  نظم حاکم بر جامعه بر اساس بردگی مزدی سازماندهی شده است، نقش ایدئولوژی سازی و دولت سازی، بیرون آوردن ذهنی بردگان از صحنه بردگی شان است. این ایدئولوژی و دولت میتواند اسلامی باشد، سلطنتی باشد، مارکسیستی باشد، بورژوا-دموکراتیک باشد و یا محافظه کارانه و غیره. سرنخ استبداد اصلی اصلا به نوع حکومت ختم نمی شود بلکه به محل کار می رسد. مسئله نان و آزادی دو چیز جدا نیستند بلکه آنها را برای حفظ بردگی مزدی به دو چیز جدا تبدیل کرده اند. خواست آزادی و نان باید از جنبشهای خیابانی به جنبشهای محل کار منتقل شود تا به اصل مسئله پاسخ داده شود. برای همین جنبشهای اعتراضی فعلی در جهان و ایران در دایره باطل سیر میکنند. اگر جنبش نان-آزادی به محل کار برود، تمام ضد استبدادیون سرمایه دار صحنه سیاسی را ترک میکنند. دلیل اینکه فعلا وجود دارند این است که جنبش توده ای و اعتراضی بردگان مزدی نیازهای خود را بیان نمیکنند و گفتمانشان همان گفتمان طبقه استثمارگر است.
  .
  سرنگونی رژیم دل خیلی ها را خنک میکند اما مسئله اصلی جامعه را حل نمیکند. سیاستهای کمونیستی باید نه حول سرنگونی بلکه حول از بین بردن استثمار نیروی کار و علیه سازماندهی سلسله مراتبی و استبدادی محل کار باشد. این حرکت در ایده درست الغای مالکیت خصوصی بر وسایل تولید و وجه دیگرش که هست الغای کار مزدی، بیان و فرمول بندی شده است. جلاد بودن رژیم هیچ معادله ای را تغییر نداده و نخواهد داد.
  .
  از زمانی که مارکس (خودش در فرمول بندی کمونیستی نقش بسزائی داشته) و مارکسیستها محل کار را فراموش کردند و وارد فعالیت حزبی و دولتی شدند، جنبشهای بردگان مزدی به دور باطل تبدیل شدند. تا این ایراد برطرف نشود، بردگی مزدی و بحرانهای اجتماعی و آمدن و رفتن دولتها ادامه خواهد یافت. تا وقتی که نظم محل کار دست نخورده باقی می ماند، سرمایه دارها هم “سوسیالیست” می شوند.
  .
  آنارکوسندیکالیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Page generated in 0٫728 seconds. Stats plugin by www.blog.ca
رفتن به نوارابزار