پنج شنبه, ۱۹ تیر , ۱۳۹۹
   

Comments

مجلس موسسان و سوسیالیسم
روبن مارکاریان
— 5 دیدگاه

 1. در مورد آزادی تشکل. تشکلات باز تولید حیات جامعه، تشکلات سرمایه داری بر اساس بردگی مزدی است. این آزادی دادن به سرمایه داران است که در فاشیستی ترین جوامع وجود دارد. چرا نویسنده خواستار رهائی از این پایه ای ترین تشکل نیست و نمیخواهد تجدید ساختار جامعه را بر اساس الغای فوری چنین دیکتاتوری ی آغاز نکند؟
  چرا بلشویکها مثل ما آنارکوکمونیستها نمیتوانند بطور موثری دموکراسی خواهی بورژوا لیبرال مارکسیستی را نقد کنند؟ چون سوسیالیسم آنها هم سرمایه داری دولتی ست و بر اساس دیکتاتوری محل کار قرار دارد.
  در مورد آزادی بیان. وقتی تشکلات بازتولید حیات جامعه بر مبنای بردگی مزدی باشد، سود این تشکلات برای کار تبلیغی و ترویجی بکار می رود و ذهن بردگان مزدی برای تائید نظام بردگی مزدی مهندسی شده و دموکراسی بورژوائی همیشه در انتخابات پیروز می شود. برای اینکه رد پای سود را در دموکراسی های سرمایه داری ببینیم به قانون اساسی آنها باید مراجعه کنیم، ببینیم که اصل مالکیت بر وسایل تولید در انحصار دولت و یا بخش خصوصی ، نفی نمی شود. دموکراسی بورژوازی دموکراسی برای سرمایه داران و دیکتاتوری محل کار علیه کارگران است. نویسنده برای رهائی از این دموکراسی طرحی در سر ندارد.
  آنارکوکمونیست

 2. واژه “شورای مرکزی” همان واژه خجالتی دولت است. هیچ آتوریته مرکزی ی نباید وجود داشته باشد. آنارکوسندیکالیست

 3. کج اندیشی های مقاله ریشه در گنگی ماتریالیسم تاریخی مارکس و انگس بخصوص در وجود مقولات غلطی چون “مترقی” و “ ضرورت تاریخی” دارد. ماتریالیسم تاریخی مارکس اثبات تجربی تاریخی ندارد و با واقعیات و فاکتها در تناقض است و در بهترین حالت در دوران ما به دفاع از سرمایه داری دولتی کشیده می شود، یا بعبارت دیگر، به یکی دیدن سرمایه داری دولتی و سوسیالیسم می انجامد. آنارکوسندیکالیست

 4. یک عقیده غلط دیگری که در مقاله وجود دارد این است که میخوانیم مردم گفتند فلان و یا اینکه جنبش دی ماه همه چیز را تغییر داد. اول اینکه ما بر اساس ذهنیت موجود جامعه تعیین نمی کنیم که چه مناسبات اجتماعی ی را میخواهیم. ما بر اساس عقل و علم و منافع خودمان است که چنین چیزی را تعیین میکنیم. ممکن است افکار مردم ضد عقیده ما باشد، در اینصورت مجبوریم که عقیده مردم را تغییر بدهیم. دوم اینکه، جنبش دی ماه خصلت کارگری کمونیستی نداشت. تنها نکته مثبت آن جنبش این بود که مذهبی و جناحی نبود. این هنوز با جنبش کمونیستی و کارگری فاصله دارد و کاملا آسیب پذیر است.

 5. علت گیجی نویسندگان راه کارگر در این است که مغلوب فلسفه سیاسی بورژوازی هستند و بی دلیل فکر میکنند که باید مفاهیم شیادانه فلاسفه آنها را درونی کنند. اگر دقت کنید می بینید که نمیتوانند از واژه های متناقض استفاده نکنند. مثلا از حکومت مردمی و دموکراتیک حرف میزنند اما از حکومت کارگری دفاع میکنند، یعنی یکجا حکومت مردم، جای دیگر حکومت کارگران!
  .
  بلاخره نمی فهمیم این مردم هستند که قرار است آزاد شوند و یا کارگران. نمی فهمیم بلاخره قرار است کارگران انقلاب کنند و یا مردم.
  .
  نکته دیگر وجود پیش فرض دولت و هم زمان کارگری بودن دولت است. اول اینکه انقلاب برای الغای بردگی مزدی نباید به دولت منجر شود بلکه باید به اتحادی از تشکلات خود گردان کارگری ی منجر شود که وجود عملی مالکیت خصوصی و دولتی بر وسایل تولید را از بین می برد. دوم اینکه اگر دولتی کارگری باشد اصلا کارگری نیست چون آتوریته آن متمرکز شده و بینهایت مخرب شده و هر گونه استقلال تشکلات کمونیستی کارگری در محل کار و زندگی را وادار به اطاعت از خود میکند – نقش تصمیم گیرنده کلان جامعه را ایفا میکند.
  .
  مجلس موسسان و غیره ای نباید در کار باشد چون روند مدیریت کلان جامعه نباید جدا از محل کار و زندگی استنتاج شود. از همان ابتدا باید تشکلات کمونیستی کارگری مسلح شده و از هر گونه شکل گیری آتوریته مرکزی جلوگیری کنند. مدیریت کلان جامعه باید توسط تشکلات موجود در محل کار و زندگی صورت پذیرد و ارگانهای هماهنگ کننده کارشان مثل بقیه باشد و مثل بقیه شورائی اداره شوند و اتوریته خاصی نباید داشته باشند.
  .
  با حمل کردن مقوله حزب و مقولاتی تو خالی و غیر قابل تصور مثل آزادی اندیشه و یا تشکل، قاعدتا حاملین مجبورند در مورد مجلس موسسان و یا غیر آن بحث کنند. اما اگر آلترناتیو را نه دولت بلکه اتحاد تشکلات کارگری کمونیستی ببینیم، از انتزاعات فلسفه بورژوازی فاصله رفته و در چهارچوب منافع بردگی مزدی خود فکر میکنیم.
  .
  بردگان مزدی، اجازه ندهید برای شما بیاندیشند. ما همه مقولات و واژهای متناسب با منافع خود را ساخته ایم و میتوانیم با آنها برای خود بیاندیشیم.
  .
  آنارکوسندیکالیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Page generated in 0٫949 seconds. Stats plugin by www.blog.ca
رفتن به نوارابزار