پنج شنبه, ۲۱ آذر , ۱۳۹۸
   

Comments

جوجه میلیاردرها بخاطر کشتن انسانی فعلا غرامت می پردازند، بزرگتر که شوند غرامت هم می گیرند!/ احمد پوری — 2 دیدگاه

 1. ّ بد آموزی !

  این جملات ( مارکس میگوید : اگر یک نفر در معامله ای ۱۰ در صد سود ببرد برای تضمین تداوم سود مجبور است دروغ بگوید … ) از مارکس نیست ، و آنهم نه به این شکل !

  پاراگرافی است از فصل بیست و چهار کاپیتال ( جلد یک ) ، صفحات آخر فصل ، که بارها دیده شده که از سوی دیگرانی هم بعنوان نقل قولی از مارکس عنوان میشود . نقل قول از کاپیتال درست ، نقل قولی است از یک نشریه که مارکس در زیر نویس کاپیتال می آورد . از نشریه کوارترلی ریوور Quarterly Reviewer به این شرح :

  ” سرمایه از سر و صدا و دعوا فرار میکند و طبعآ ترسوست ” ، این بسیار صحیح است ولی هنوز تمام حقیقت نیست ، ” سرمایه از نبودن و یا وجود بهره ی کم مانند طبیعت از خلاء متنفر است . با بهره ی متناسب ، سرمایه دلیر میشود . اگر ده درصد بهره ی مطمئن وجود داشته باشد میتوان آنرا در همه جا بکار برد ، با بیست در صد تحرک پیدا میکند ، با پنجاه در صد بطور مثبت جسور میشود ، برای صد در صد سود تمام قوانین انسانی را لگد مال میکند ، در برابر سیصد در صد بهره هیچ جنایتی نیست که وی از ارتکاب آن رویگردان باشد ولو آنکه آن جنایت بقیمت چوبه دار تمام شود . اگر غوغا و دعوا بهره آور باشند ، وی هر دوی آنها را تشویق میکند . شاهد مدعا : قاچاق و سودای برده ” ( T . J Dunning . l.c. P. 36 )

  کاپیتال جلد یک ، صفحه ۶۸۹ – ترجمه ایرج اسکندری
  ( محتوای ترجمه اسکندری در اینجا اشکالی ندارد ، شکل بیانی آنرا طبعآ میتوان بهتر کرد ، مثلن بجای بهره ، سود )
  دوست فعال و پیگرمان احمد پوری مسئله را جور دیگری عنوان میکند ، مسئله را به دروغ فرد و سرمایه دار نسبت میدهد . اژدر امیری

 2. نئولیبرالیسم رژیم علت ارتجاعی بودن رژیم نیست، وقتی هم که نئولیبرالیسم نبود، قبل از ریاست جمهوری رفسنجانی، ارتجاعی بود. سرمایه داری بودن آن علت است که خود شما با مثال رابطه سود و جنایت در مقاله ذکر کرده اید. توده های محروم ایران همان کارگران یا بردگان مزدی هستند. مشکل ما فساد حاکمین نیست، مشکل استثمار نیروی کار است. سود چیزی نیست جز تولید ارزش اضافی در رابطه بین کار و سرمایه. هیچ ایرادی وجود ندارد که از واژه های درست سنتی کمونیستی استفاده کرد. هنوز بعد از مرگ نیوتون و آمدن فیزیک واقعی و بهتر از او ما از واژهای او در علم مکانیک استفاده میکنیم. واژه های سنتی کمونیستی از واژه های شما در این مقاله دقیقتر هستند و بهتر تعریف شده اند. وقتی آمریکا بمبهای اتمی خود را بروی ژاپن انداخت و یا ویتنام را بمباران فرشی میکرد و کودتا میکرد سیاستهای نئولیبرلیستی نداشت. مشکل ما ترامپ نیست، مشکل ما کل سیستم سرمایه داری حاکم بر جهان است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Page generated in 0٫706 seconds. Stats plugin by www.blog.ca
رفتن به نوارابزار