شنبه, ۱۵ آذر , ۱۳۹۹
   

Comments

اعتراضات کارگری درنیشکر هفت تپه و فولاد اهواز: نتایج بلافصل و دستاوردها
رضا سپیدرودی
— 1 دیدگاه

  1. بهتر است نویسنده شهامت داشته باشد و ذکر کند منظورش از فرقه ها چه جریاناتی بوده اند.
    در ارتباط با “استقلال جنبش های مطالباتی مزد و حقوق بگیران” در مقاله، همه چیز بستگی دارد به اینکه منظور ما از استقلال چیست. یک استقلال داریم که یه معنی استقلال از دولت است. استقلال از دولت الزاما استقلال طبقاتی نیست.
    یک استقلال داریم که به معنی استقلال از گروها و سازمانها و احزاب است. صحبت کردن از این استقلال مخرف گوئی است چون کارگران حق دارند که به هر حزب و گروهی بپیوندند و جنبش کارگری را بر طبق آن چند تشکلی کنند، مثلا بگویند تشکل کارگری هوادار فلان و یا بهمان حزب و سازمان. و، یا، اصلا فقط تشکل صنفی داشته باشند نه سیاسی. مخالفت با این، مخالفت با آزادی انتخاب کارگران است. اما هر چند این آزادی نباید نفع شود و بیان داوطلبانه بودن جنبش انقلابی است، وجود چند حزب و تشکل در درون طبقه کارگر برای کارگران و کل طبقه کارگر مفید نیست چون آزادی واقعی کارگری (الغای کار مزدی) از نفی یک چیز واحد بوجود می آید.
    شکل ایده ال و لازم استقلال طبقاتی طبقه کارگر، یک تشکلی است که علنا ذکر میکند که تشکلی ضد سرمایه است، یعنی تشکلی که هدفش از بین بردن بردگی مزدی و دولت و کشورهاست. تنها چنین تشکلی بیان استقلال طبقه کارگر و جنبش انقلابی آن است، بقیه کاذب و رفرمیستی هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Page generated in 1٫770 seconds. Stats plugin by www.blog.ca
رفتن به نوار ابزار