دوشنبه, ۳۰ اردیبهشت , ۱۳۹۸
   

Comments

موضعت را روشن کن!
محمد علی اصفهانی
— ۱ دیدگاه

 1. زیاد متوجه مقاله نمی شوم، این کامنت را بر اساس درک خودم می نویسم. شاید نویسنده باید اعلام مواضع کند (:

  من ایرادی در اعلام مواضع و یا درخواست برای اعلام مواضع که یکی از کارهای روزنامه نگارهاست نمی بینم. مشکلی که شما به آن اشاره کرده اید در نفس اعلام مواضع برای کسانیکه به خودشان اجازه میدهند به مردم چیزی بگویند نیست. مشکل این است که عده ای خودشان اعلام مواضع نمیکنند و دستجات چماق دار را می فرستند تا دیگران اعلام مواضع کنند.

  در موردی که شما شرح دادید، در واقع ما بودیم که باید قبل از آمدن خمینی می رفتیم جلوی خانه اش و از او میخواستیم تا در مورد مسائل مهم مثل درآمد نفت، استثمار نیروی کار، مالکیت خصوصی بر وسایل تولید، مالکیت دولتی بر وسایل تولید، بردگی مزدی و استثمار، تشکلات کارگری، رابطه بازار و تجار اسلامی با دولت آتی، درست کردن دستجات آدم کش حزب اللهی و بسیجی، درست کردن ارتشی جدا از ارتش موجود، آزادی های سیاسی و فرهنگی و حجاب و غیره اعلام مواضع کند. او هم گفت خب، نپرسیدید و فقط گفتید شاه برود یا نه من هم گفتم برود، من را رهبر کردید، من هم میخورم و بین دوستانم تقسیم میکنم و به شما باد هوا هم نمیدهم، و دقیقا همینکار را هم کرد. البته حالا همه خوب میدانند، خیلی دیر. درخواست اعلام مواضع نکردن همان، دیکتاتوری سرمایه داری اسلامی هم همان.

  آیا اعلام مواضع مانع وحدت می شود؟

  من کاملا با چنین نظری مخالفم.
  کسانیکه میخواهند مردم (مخصوصا مزد بگیران جامعه)نظرشان را بدانند، باید به تمام سئوالاتی که مربوط به مسائل اجتماعی می شود جواب بدهند. چون وحدت دراز مدت و پایدار فقط و فقط از طریق درک روشن انقلاب کنندگان (توده های کارگر و مزد بگیر)از مسائل کلیدی جامعه، که در بالا ذکر کردم، ممکن است. در غیر اینصورت، وحدت امروز بنیادهای افتراق و آدم کشی های فرداست.
  ***

  پس اعلام مواضع لازم است تا نیتهای سیاسی قبل از گرفتن قدرت سیاسی کاملا روشن باشد. بعبارت دیگر، سمبل کاری به فاجعه کشیده می شود. میشود در کار با دستگاهای خطرناک صنعتی سمبل کرد؟ سمبل کاری اجتماعی عین آن است.

  حال نویسنده ممکن است بپرسد که آیا سئوالات فوق را از امثال مرکل و می و ترامپ هم باید کرد؟ اگر باید کرد چرا کسی پیدا نمی شود؟
  ***

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Page generated in 0٫644 seconds. Stats plugin by www.blog.ca
رفتن به نوارابزار