پنج شنبه, ۵ اردیبهشت , ۱۳۹۸
   

Comments

“هم‌صدایی در برابر تحریم‌ها”: هنرمندان و روشنفکران ایرانی، علیه تحریم فعال می‌شوند — 8 دیدگاه

 1. روشن شدم، حال با شما موافقم. تا وقتیکه در ضدیت با رژیم در دام امپریالیستهای غربی و شرقی نیافتیم، کارها درست پیش خواهد رفت.

 2. پاسخ به آقای ناشناس
  نه! حدس شما درست نیست.این جنگ زرگری و شبه زرگری بین آمریکا و هم دنیای غرب، با حکومت اسلامی از چهل
  سال پیش تا بحال، به شکلهای مختلف علنی و غیرعلنی وجود داشته و موضوع تازه ای نیست. باید مراقب باشیم و
  فریب این بازی ها را نخوریم. درست در چنین موقعیت های حساس برد و باخت مابین خود چپالولگران داخلی و
  خارجی است که موضوع وحدت ملی و نجات ایران و تحریک احساسات وطن پرستانه، کاربردهای فراوانی پیدا میکنند
  و تاثیرات منفی و نتایج شوم خود را به ضرر مردم فقیر و زحمتکش به بار میآورند. به هیچ عنوان نباید فراموش
  کرد که حکومت اسلامی ایران، برای توجیح عملکردهای دشمنانه و غارتگرانه ی خود نسبت به مردم، همیشه به یک
  دشمن خارجی احتیاج داشته و دارد. کاملاً روشن است که اصلاً قرار نبوده وضعیت وخیم و غیرقابل تحمل فعلی،
  بهبود پیدا کند و یا حتی ثابت بماند. باید منتظر روزهای بسیار بد تری برای زحمتکشان و فقرا باشیم. بله با تحریم
  وضعیت زندگی مردم پایین دست و بی چیز، بد تر هم خواهد شد.ولی چپالولگران داخلی راه های فرار را میشناسند و
  هرگونه محدودیتی برای ادامه ی سودآوری ها و دله دزدی های خود را از راه بر خواهند داشت و هیچگونه ضرری
  نمیکنند. شاید تنها امید به نجات از این وضعیت ، آگاه شدن و اتحاد همین مردم همه چیز از دست داده و زحمتکش
  باشد و بدست گرفتن قدرت و اداره ی همه چیز از پایین، آنهم بدون دخالت و شراکت همه ی قدرت های خارجی و داخلی و انواع و اقسام شرکای رنگارنگ حکومت اسلامی. در غیر اینصورت فکر میکنم هیچگونه تغییر جدی در وضعیت
  زندگی در ایران بوجود نخواهد آمد.

 3. به خسرو،
  بنظر من این سیاستمداران با هم بازی میکنند و جنگ و دعوای آنها همیشه بضرر ماست. حتی وقتی با هم می جنگند، خودشان عقب می ایستند و امثال ما کارگر و زحمتکش را بجان هم می اندازند. برای همین با این حرفت موافقم: دیکتاتوری اسلامی و زورگویی دارو دسته ترامپ دو روی یک سکه اند. دنبال هنرمندان راه نمی افتم. تک تک آنها باید نظر خودشونو در مورد استثمار شدن هرروزه کارگران ایران و جهان اعلام کنند تا ببینم ازشون خوشم می یاد با نه. در مورد کامنتهای مرشیدیان، فکر کنم موافق تحریمهاست چون به سیاستهای فعلی آمریکا انتقادی نکرده. البته بهتر است خودش بیشتر توضیح بده.

 4. مخالفت با تحریم ها و مخالفت با ترامپ، اصلاً به معنای طرفداری و حمایت از مردم و داشتن افکار رادیکال و مخالفت
  جدی با تمامیت حکومت تروریستی اسلامی نیست. همه ی قاتلان و جنایتکاران و دزدان این حکومت هم، مخالف تحریم ها ی جدید آمریکا هستند. مسئله ای که باعث شد بر خلاف عادت های روزمره ی خودم “کامنت گذار”بشوم، تجربه ها و مشاهدات روزمره ی خودم در ارتباط با جماعتی بود که اهل کسب و کار در بازار هنر دولتی و رسمی و نیمه رسمی
  و خصوصی هستند و مثلاً حرفه ای محسوب میشوند و تمام فعالیت های هنری شان در چهارچوب نظام و مقررات حکومتی و با مجوز وزارت ارشاد برای سانسور اسلامی شکل گرفته و واقعیت پیدا کرده و هرکجا و هروقت هم که قرار بوده انجمنی و یا موسسه ای و یا جلسه ای در چهارچوب مقررات نظام اسلامی شکل بگیرد، همین خانم ها و آقایان اهل کسب و کار با هنر و مثلاً هنرمند، برای رتق و فتق امور سروکله ی شان پیدا شده و کارهای مربوطه را راست و ریس کرده اند. به هیچ وجه امکان ندارد که در ایران اسلامی بشود هنرمندی را یافت که حرفه ای باشد، فعال باشد و و بتواند محصول کار حرفه ای خود را به موقع وارد بازار کند، و در عین حال این ادعا را هم داشته باشد که هنرمندی است غیر وابسته و دارای استقلال فکری!! اگر شما چنین شخصی را با چنین ادعایی پیدا کردید، در اینصورت حتماً به سلامت عقلی و روانیش شک کنید. امضاء کنندگان این فراخوان هم مثل بسیاری دیگر از کارگزاران و برنامه ریزان و هنرمندان دولتی، همیشه در برنامه ها و برگزاری های مختلف رسمی و دولتی مثل” زجرواره ی فجر ” و جشنواره های هنری ساخته و پرداخته ی دولت های اروپایی حامی حکومت اسلامی، شرکت داشته و دارند و افتخاراتی را هم برای نظام اسلامی فراهم کرده اند. شاید بیجا نباشد که به بعنوان مثال در مورد بعضی از امضاء کنندگان این فرا خوان، که صاحب نام و نان و حرفه ی موسیقی هم هستند، سوال کنم که آیا تا به حال شنیده آید که یکی از همین آقایان و خانمها و همکارانشان، کم ارزشی”لیر ترکیه و روپیه ی پاکستان” را در مقایسه با “پوند و دلار و یورو” نادیده بگیرند و برای خیل عظیم پناهندگان ایرانی و افغانی مستقر در اردوگاه های پناهندگی این دو کشور، که روزگار بسیار سختی را میگذرانند، کنسرت یا کنسرت هایی را برگزار کرده باشند!؟ این خانم ها و آقایان موزیسین نوازنده و خواننده، حتی اگر چنین اقداماتی را در شأن و اعتبار خود هم بدانند، با مشکل غیر قابل حل دیگری روبرو خواهند شد به نام ولینعمتشان حکومت اسلامی. یعنی پدیده ی بسیار وحشتناکی که همه ی هست و نیست هنری شان در همانجا شکل گرفته. ذکر مثال های بیشتر در این یادداشت کوتاه، جایی ندارد. فقط برای جلوگیر از کلی گویی عرض کردم. خلاصه اینکه اینروزها باید با چشم و گوش باز و افشاگری و روشنگری، گفته ها و پیام های مدعیان طرفداری از مردم را خواند و شنید. این بنوعی ساده لوحی سیاسی است، که با دیدن چند چهره ی مشهور هنری، گرفتار احساسات سطحی بشویم و بخاطر این همه فداکاری و شهامت از طرف این خانم ها و آقایان!! اشک شوق از چشمهایمان جاری شود و از خود بیخود شویم! در ضمن نگاهی به عنوان فراخوان بیندازید! مثلی هست که میگوید: ” چیزی بگو که چیزی نگفته باشی”.

 5. بالاخره نفهمیدم این کامنت نویس ها مخالف تحریم های ضد مردم ایران هستند یا نه، اینکه این هنرمندان شارلاتان هستند یا برای خود نمایی این کار میکنند، یا …. تغییری در اصل موضوع، یعنی اهمیت مخالفت با تحریم های ضد بشری (نه ضد رژیمی) نمی دهد. وظیفه تمام ایرانیهای بشردوست است که به افشای سیاست های جنایتکارانه دارو دسته ترامپ علیه مردم ایران بپردازند. مخالفت و مبارزه با رژیم اسلامی را میتوان به موازات آن انجام داد. دیکتاتوری اسلامی و زورگویی دارو دسته ترامپ دو روی یک سکه اند .ضمنا،شخصا فکر میکنم این هنرمندان اکثرشان شناخته شده و غیروابسته به رژیم هستند و اغلب صدای اعترض شان در این سالها بلند بوده.

 6. بله درست میفرمایید. شک من به این جماعت فرصت طلب نان به نرخ روز خور، چیزی بین باور و ناباوری و مثلا نسبت پنجاه به پنجاه نیست.بلکه چیزی است مثلاً در حد نود وهشت درصد دروغ و تظاهر به دفاع از مردم و دو درصد بقیه هم اگر راست باشد، آنهم به خاطر “بستن دهن آمیرزاست”!

 7. چرا شک دارید؟ من مطمئن هستم که بخاطر تحریم اقتصادی نه فقط این هنرمندان بلکه بخش بزرگی از استثمارگران ایران درآمد کمتری خواهند داشت. من شک ندارم که مخالفت آنها اصیل است. اما مهمتر از همه این است که اگر سرمایه داری وجود نداشت، تحریمی هم وجود نداشت.

 8. فراخوان این خانم ها و آقایان هنرمند رسمی و نیمه رسمی و اصلاح طلب سابق و اصلاح طلب شرمگین فعلی
  و همه ی کسانی که از همین قماش هستند و همیشه “هم از توبره میخوردند وهم از آخور”، در حمایت از مردمی که سالهاست-در زیر خط فقر که جای خوددارد – بهتر است بگوییم در زیر خط مرگ زندگی میکنند، از آن موضوعات سوال برانگیزی است که باید به آن شک کرد! همان مردمی که در عرض سال، حتی جرأت فکر کردن به رفتن سینما، تئاتر و یا کنسرت های گران قیمت این مدعیان بظاهر دلسوز مردم را ندارند. ظاهراً فقر و فلاکت و انواع بدبختی های حاصل از آن، قرار است از همین امروز از راه برسد که حساسیت های هنری -کاسبکارانه ی این خانم ها و آقایان به کار افتاده و فراخوان صادر نموده اند! اینروزها همانطوری که همه میدانیم، کم نیستند کسانی که خیلی نگران آینده ی مردم عزیز ایران و ایران عزیز تر از جانشان هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Page generated in 1٫566 seconds. Stats plugin by www.blog.ca
رفتن به نوارابزار