جمعه, ۱۵ فروردین , ۱۳۹۹
   

Comments

بحران های سرمایه داری و مجمع جهانی سرمایه داران (داووس)
تقی روزبه
— 2 دیدگاه

  1. Pingback:لَج‌وَر » Blog Archive » تقی روزبه: وقتی سرمایه داری غرق در بحران با ستایش از یک اقتصاددان «مارکسیست» به آسیب شناسی خود می پردازد!

  2. تا وقتی که مارکسیستها دنبال درست کردن حزب و دولت و ورود به پارلمان و از این نوع اقتدارگرائی ها هستند، از گفتمان چپ ضد سرمایه خبری نخواهد بود، بلکه برعکس با سیاسی شدن تضادهای طبقاتی، نقش کمک فنر ایفا خواهند کرد.

    درست است که اکثریت عظیم مردم جهان در فقر و کمبود قرار دارند اما همین اکثریت حامل ایدئولوژی های ارتجاعی نیز هستند و تغییری در ذهن آنها بصورت خودبخودی حاصل نخواهد شد. ذهن بردگان مزدی فقط از طریق کار بردگان مزدی آگاه تغییر پیدا میکند.

    بر خلاف نظر مارکس، جهانی و حاد شدن انباشت ضرورتا به انقلاب کمونیستی و پیدایش روابط کمونیستی منجر نمی شود. انقلاب و پیدایش کمونیسم فقط از طریق اراده و عمل و فعالیت سخت بردگان مزدی ممکن است. مبارزه با استثمارگران و اربابان نوع دیگر همواره قبال ز پیدایش سرمایه داری هم وجود داشت. سرمایه داری ویژگی خاصی ندارد جز اینکه بسیار مولد است و همین جامعه را ممکن است به تخریب بکشاند.

    حتی در دوران طلائی بعد از جنگ دوم، اکثریت مردم جهان در رفاه نبودند و “طبقه متوسط” فقط در اروپا در رفاه قرار داشت. کلا وضعیت امروز از لحاظ روابط طبقاتی وضع جدیدی نیست جز اینکه به “طبقه متوسط” غرب فشار بیشتری دارد وارد می شود. تمام انقلابات و شورشها و جنگهای قرن گذشته (در آمریکای لاتین، آفریقا و آسیا) همگی بعلت وجود محرومیتهای وسیع و جهانی بود و ما با پدیده جدیدی روبرو نیستیم. سرمایه داری جهانی مخصوصا جناح غربی اش فقط بعد از تخریب نیروی های مولده در جنگ جهانی دوم و فقط به علت بازسازی در شکوفاهی موقت قرار گرفت. دیر یا زود اوضاع بر میگشت و اوضاع از سال ۱۹۷۳ شروع کرد به بازگشت تدریجی به وضعیت قبل از جنگ دوم. پیشرفتهای علمی و تکنولوژی بحران را کاهش داد ولی حال دیگر تمام شده است تا جنگ بعدی. بارآوری تکنولوژی نه تنها دیگر کمکی نمیکند، بلکه اوضاع را بدتر هم میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Page generated in 0٫751 seconds. Stats plugin by www.blog.ca
رفتن به نوارابزار