جمعه, ۲۳ آذر , ۱۳۹۷
   

Comments

بهانه‌های واهی را از اراذل سرکوبگر نظام جمهوری اسلامی برای تخطئه مبارزات فرودستان بگیریم!
برهان عظیمی
— ۱ دیدگاه

 1. پاسخ به سئوالات نویسنده:

  “در شرایط بپاخیزی تودهای تحت ستم سؤال اساسی این است که آیا می‌توان به حاکمیت و سیستمی که باعث تمام فجایع و جنایات است پایان داد؟”

  میتوان، اما مشروط است. سرنگونی سیاسی رژیم اسلامی، حاکمیت را از بین می برد اما سیستمی را که تحت آن بردگان مزدی استثمار می شود را از بین نخواهد برد مگر اینکه نیروی اجتماعی ی که از بین برنده هستند خودشان به درجه درک ضرورت تشکلات خودگردان ضد بردگی مزدی رسیده باشند.

  “اعتراضات و تظاهرات‌ها چه تفاوتی می‌تواند بوجود بیاورد؟”
  اعتراضات حاکمیت را تضعیف میکند و موجب عقب نشینی آن می شود. حتی اگر امروز اعتراضات تمام بشود، حاکمیت ضربه خورده است و عقب نشینی هائی خواهد کرد. این عقب نشینی به احتمال زیاد موجب می شود که محرومین اعتماد به نفس بیشتر، آگاهی بیشتر و امکان سازماندهی بهتر پیدا کنند. چرا؟ چون رژیم از خودش ناراضیانی آبدیده تر تولید میکند.

  “آیا ما باید خشممان را در برابر این اعمال نشان دهیم و یا فقط آن را به خدا واگذار نماییم؟ آیا این(فجایع) با سرشت و طبیعت انسان ارتباط دارد و یا ماهیت کسانیکه آن جنایات را انجام می‌دهند بد است؟”

  ذات انسان در این است که شرایط نامساعد خود را از طریق توانائی های منطقی و علمی اش تشخیص داده و تغییر دهد. فرقی بین تولید ابزار برای بقا و زنگی بهتر و تولید روابط انسانی بهتر از طریق از بین بردن نظامی که محدود میکند، وجود ندارد. شورشهای اخیر دقیقا به همین علت بوده اند و از ذات انسانهای شرکت کننده برآمده است.

  ماهیت (ذات) کسانیکه جنایت میکنند هم انسانی ست. آنها هم انسانند و اینطور تشخیص داده اند که حکومت کنند و سرکوب نمایند تا رفاه و تامین و ثبات داشته باشند. فقط مسئله این است که کار آنها برای رفاه خود با مقاومت قربانیان خود مواجه می شود و هرگز رفاه و صلح نخواهند بود. تنها با بوجود آوردن نظام اجتماعی ی که بر پایه تعاون و همزیستی و اشتراک برقرار شده، ما نیروی ضد خود تولید نخواهیم کرد. یعنی همیشه، رقابت، خصومت و انحصار روابط اجتماعی ی بوجود می آورد که در آن جنایت و بی ثباتی وجود دارد.

  در ارتباط با ترامپ و بقیه،

  خطر سوار شدن ارتجاع بر موج قیام توده ها همیشه وجود داشته است. امروز، این خطر هم از طرف استعمار غرب و هم از طرف استعمار شرق وجود دارد. اگر جنبش ضد ارتجاع بتواند فرهنگ و تشکلات خودگردان (ضد مردسالاری، ضد استثمار نیروی کار، ضد استعمار و ضد نژاد سازی و ضد تبعیض قومی و مذهبی) بوجود آورد، مورد تائید محرومان جهان قرار میگیرد و باعث میشود توطئه ارتجاعیون خارجی به ضد خودش تبدیل می گردد و یا حواس آن مرتجعین به خودشان جلب شود نه به ما.

  مهم این است که مبارزه با یک جنبه از ارتجاع الویت عمومی پیدا نکند و یکی دیگری را نفی نکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

Page generated in 0٫623 seconds. Stats plugin by www.blog.ca
رفتن به نوارابزار