شعله جنگ منطقه خلیج فارس زبانه می کشد
عباس رحمتی

Print Friendly, PDF & Email

 

 

همزمان با کشته شدن “علی عبدالله صالح ” رئیس جمهوری سابق یمن که متحد حوثی های یمن (انصاراله )   اختلافات داخلی یمن بیشتر خواهد شد . علی عبدالله صالح،  متحد  جمهوری اسلامی بود و مهمترین مهره یمن  در این پنج دهه محسوب میشد  و از انجایی که تلاشهای اخیرش برای صلح با عربستان به ثمر می نشست جمهوری اسلامی که همیشه جنگ طلبی در راس کارهایش قرار داشته  با کمک  حوثی ها در صدد حذف او برآمدند.

علی عبدالله صالح که از ائتلاف با حوثی ها و ج اسلامی خارج شده بود در واقع  با گلوله های جمهوری اسلامی توسط حوثی ها تیرباران می شود[١] او از ائتلاف با شورشیان حوثیها که خارج شد  به همکاری با ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی تمایل پیدا کرده بود. او  در سخنرانی روز شنبه اش از فصل جدید برای صلح یاد کرد و حوثی ها را توطئه گر و کودتا گر نامید و حوثی ها او را خائن نامیدند. طی روزهای اخیر شهر صنعا، صحنه نبردهای شدیدی بین حوثی ها و نظامیان طرفدار علی عبدالله صالح بود. بالاخره نیروهای حوثی توانستند کنترل کامل شهر را به دست بگیرند و روز دوشنبه خانه علی عبدالله صالح را منفجر کردند. همزمان هواپیماهای ائتلاف نیز مواضع شورشیان حوثی را بمباران می کردند. فرمانده سپاه پاسداران هم گفت ؛ توطئه در نطفه خفه شده است ! پس معلوم میشود که این درگیری ها در یمن  از کجا آب خورده است.

دولت عربستان در بیانیه خود بدون نام بردن از علی عبدالله صالح گفت ؛ امیدوار است قیام علیه شیعیان حوثی در صنعا بتواند به «پایان سرکوب، مرگ، انفجار و مصادره اموال خصوصی در کشور برادر یمن منجر شود».

به نظر می رسد که تغییر موضع علی عبدالله صالح روی سرنوشت جنگ یمن که طی دو سال گذشته و با وجود حملات سنگین ائتلاف نظامی به رهبری عربستان سعودی تغییر چندانی نکرده بود تاثیر فراوانی به جای بگذارد و باعث تقویت مواضع ائتلاف عربی شود.

علی عبدالله صالح حکومت ۳۳ ساله خود بر یمن را به «رقص روی سر مارها» تشبیه کرده بود. در دوران حکومت او شاهد یکپارچگی بخش شمالی و محافظه کار با بخش مارکسیست یمن، جنگ داخلی، شورش و قیام و کارزار نیروهای تندرو اسلام گرا بود.اما پس از حوادث بهار عربی او در سال ۲۰۱۲ مجبور شد از قدرت کناره گیری کند که نقطه آغاز یک طرح انتقال قدرت سیاسی به ابتکار عربستان سعودی شد.او که در ناآرامی ها زخمی شده بود برای مداوا به عربستان سعودی گریخت و حکومت عربستان سعودی چند ماه بعد به او اجازه داد که به یمن بازگردد. پس از آنکه علی عبدالله صالح با طرح انتقال قدرت سیاسی مخالفت کرد و به حوثی ها پیوست عربستان سعودی از تصمیم خود پشیمان شد.اما حوثی ها و نیروهای علی عبدالله صالح بر سر کنترل مناطق تحت تصرف خود همواره رقابت داشتند. بالاخره این رقابت در روز ۲۹ نوامبر در شهر صنعا به زد و خورد مسلحانه انجامید و این درگیری ها تا پنج روز ادامه داشت و صنعا امروز ( سه شنبه ) شاهد درگیری های داخلی بوده است.

امروز که رئیس جمهور سابق یمن  ترور شده است فرزند او احمد عبدالله صالح که در ابوظبی در حصر خانگی است ، او گفته است انتقام پدرم را خواهم گرفت و تا آخرین حوثی را از یمن بیرون خواهم کرد و این جنگ  خونین دامن ایران را هم خواهد گرفت !! باید پرسید؛ ج اسلامی که نه مرز مشترک با یمن دارد و نه منافعی برای مردم خواهد آورد در آنجا چه سودی خواهند برد؟ جواب این سوال ساده است ،رژیم ولایی هرروز برای اتوریته خود در منطقه و شیعه گری  وهمجنین با ارسال سلاح و نیروی انسانی   مثل جاهای دیگر منطقه دریمن هم دخالت می کند. در همین حال روزنامه جوان وابسته به سپاه پاسداران نوشته: همه چیز به نفع ما پیش می‌رفت که علی عبدالله صالح که در چند سال گذشته در کنار ما بود به خیانتی بزرگ دست‌ زد و شبه‌ نظامیان وابسته به خود را به جای دفع تجاوز به سمت نیروهای انصارالله هدایت کرد.

یمن یکی از فقیر‌ترین کشورهای عربی به صحنه جنگ نیابتی بین ایران و عربستان سعودی بدل شده که در نقاط دیگر خاورمیانه از جمله سوریه، عراق و لبنان نیز از نیروهای متخاصم و رقیب حمایت می‌کنند.

استراتژی جمهوری اسلامی  درمنطقه همیشه گسترش حلال شعیه گری بوده است و با دخالت در کشورهایی مانند عراق و یمن و سوریه و لبنان و … سعی دارد این شعله جنگ را همیشه روشن دارد و  جنگ طلبی را توسعه میدهد این شعله را ابتداء در سال  ١٣۵٩ در ایران روشن کرد که هشت سال به درازا کشیده شد و  بعد هم با ورود آمریکا به عراق وارد کشور همسایه شد و حالا هم که بنام دفاع از حرم  و اعزام مستشار وارد سوریه شد و این بار هم وارد یمن هم شد که در باتلاق عمیقی فرو خواهد رفت . این همه دخالت در کشورهای منطقه و میلیاردها دلار از جیب ملت خرج کردن ،  کاری خواهد کرد که برجام را هم برهم خواهد زد بطوریکه صدای خانم موگرینی را هم در آورد و جناب تیلرسون وزیرخارجه را به عکس العمل وا داشت

به گزارش رویترز، وزیر خارجه آمریکا امروز در کنفرانس خبری مشترک با موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در بروکسل گفت: ما در باره برجام گفتگو کردیم اما در عین حال می دانیم که رژیم ایران اقدامات بی ثبات کننده دیگری نیز در منطقه انجام می دهد. ما این مسئله را اخیرا در رابطه با موشکهای بالستیک که از یمن شلیک شده اند، شاهد بوده ایم که معتقدیم منبع آن از ایران بوده است. آنها از حوثیها (انصارالله) حمایت می کنند و این تاثیری بی ثبات کننده در یمن دارد.

رکس تیلرسون افزود: ما همچنین می دانیم که رژیم ایران با اعزام شبه نظامیان و ارسال تسلیحات به سوریه در حال جنگ ،تاثیری بی ثبات کننده دارد. رژیم ایران همچنین به حمایت خود از حزب الله ادامه می دهد که سازمانی تروریستی است. نمی توان از این مسائل و فعالیتهای آنها چشم پوشی کرد و این فعالیتها نمی تواند بی پاسخ بماند. ما قصد داریم همچنان اقداماتی انجام دهیم تا اطمینان حاصل کنیم که رژیم ایران بفهمد که این کارها برای ما قابل قبول نیست و ما دوست داریم در این خصوص با شرکای اروپایی خود نیز همکاری کنیم. این تهدیدی برای بسیاری از ارزشهای مشترک ماست.

در این شلوغی ها رژیم شلیک موشکهای بالستیک را از یاد نبرده است و بلافاصله همزمان با ترور علی عبداله صالح موشکهایش را بسمت ابوظبی شلیک می کند، در این رابطه مسئول آمریکایی مدعی شد: ادعای حوثی ها درباره شلیک موشک به ابوظبی نشان دهنده میزان تنشی است که این جنگ در منطقه ایجاد کرده است و اینکه رژیم ایران چگونه از این جنگ برای اهداف سیاسی اش بهره میبرد مشخص است.( گزارش مهر به نقل از النشره،) این موضوع را  تمام دنیا میداند که رژیم جمهوری اسلامی استراتژی خود را بر پایه جنگ گذاشته است و از این طریق به اهداف استراتژیک خود میرسد.

موضوع دیگری که به جنگ منطقه دامن میزند انتقال سفارت آمریکا به ارشلیم ( بیت المقدس) است که بقول معروف  تیر خلاص به صلح اسرائیل و فلسطین است [۲]در همین رابطه اردوعان رئیس جمهور ترکیه  سینه چاک داده است  و گفته است اگر این کارشود ما رابطه امان را با اسرائیل قطع می کنیم و ما به آمریکا هشدار میدهیم اگر این کار صورت گیرد ما سران تمامی کشورهای اسلامی را به ترکیه میاوریم و جلسه تشکیل میدهیم ! در همین حال اسرائیل هم بیکار ننشسته و برای دومین بار پایگاههای نظامی سوریه را مورد حمله های موشکی خود قرار داد.حمله اسرائیل به فرودگاه نظامی الضمیر در شمال شرقی دمشق بوده که ۴ موشک به آن شلیک شده است بر اساس این گزارش‌ها، شماری از نظامیان ارتش سوریه در فرودگاه الضمیر کشته شدند. اما خبرگزاری رسمی سوریه به حمله به این فرودگاه اشاره‌ای نکرده‌است.

حملات منتسب به اسرائیل علیه سوریه ظاهراً پس از آن افزایش یافته است که دولت اسرائیل هفته گذشته نشستی برگزار کرد که رسانه‌های اسرائیل آن را «بررسی جلسه اخیر روسای جمهوری روسیه، ترکیه و ایران در بندر سوچی روسیه» نامیدند اما توضیح بیشتری در مورد تصمیمات گرفته شده در آن ندادند.از سوی دیگر، نخست‌وزیر اسرائیل در روزهای اخیر دست کم در سه پیام ویدیویی مختلف مدعی شده‌است که رژیم ایران می‌خواهد با تثبیت حضور نظامی در سوریه، رسیدن به بمب اتم و تکرار شعار مرگ بر اسرائیل، کشور او را نابود کند، و افزوده‌است که اسرائیل «حضور نظامی ایران در سوریه را تحمل نخواهد کرد». واین ها همه نشان از یک جنگ گسترده در منطقه دارد که سالها ادامه دارد ولی این بار تمامی کشورهای منطقه را باهم درگیر این جنگ خواهد کرد که یکی از عوامل اصلی آن جمهوری اسلامی است. امروز در سراسر کشور حرکتهای اعتراضی از درون رژیم تا بیرون رژیم و از کارگران تا معلمین و مالباختگانه و دلاوران را به اعتراض علیه نظام  ولایی  دور هم جمع خواهد کرد و این تنها راه مبارزه علیه رژیم جنگ افروز است .

 

 

______________________________________________________________________________  

 

[۱]پس از اعلام سیطره حوثی‌ها بر منزل صالح، ظهر روز دوشنبه یک ماشین زرهی حامل صالح و رهبران حزب به سوی منطقه سنحان حرکت کرد. شاهدان عینی و فعالان یمنی گزارش دادند که حوثی‌ها در منطقه سنحان بین دو روستای الشاطبی و بیت الاحمر برای صالح کمین کردند

یکی از رهبران حزب کنگره به خبرگزاری آناتولی گفته حوثی‌ها خودروی صالح را متوقف کردند و او را به یک مکان نامعلوم بردند سپس او را تبرباران کردند.

[۲]منشه امیر در مصاحبه با بی بی سی می گفت احتمالا این دستور از سوی ترامپ اعلام نمشود ولی طبق آخرین خبر ها این انتقال احتمال زیاد عملی خواهد شد ( ترامپ به محمود عباس خبر داده است(

 

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.