سعد حریری: من در عربستان کاملا آزادم و چند روز دیگر به لبنان برمی‌گردم/ خبرنگار سوئد: بازهم تحت فشار به نظر می آمد

Print Friendly, PDF & Email
روشنگری: سعد حریری که استعفای غیر مترقبه او در کشوری خارجی این روزها سوالات بسیار و اخبار ضد و نقیضی را دامن زده است، امشب باردیگر در تلویزیون سعودی ظاهر شود و گفت آزاد است و میتواند به کشور برگردد. اما خبرنگار تلویزیون سوئد گزارش داد حریری امشب نیز تحت فشار به نظر می آمد. بعلاوه پیام دو گانه ای از صحبتهای او ابراز میشد. از یکسو او گفت به لبنان باز میگردد و استعفامیدهد. از طرف دیگر میگفت اگر از نفوذ ایران در لبنان کاسته شود مایل به ادامه همکاری با حرب الله است. . گزارش  های ایلنا و بی بی سی از سخنان امروز حریری به قرار زیر است:
ایلنا

به زودی به لبنان بازمی‌گردم/ ریاض خواهان بی‌طرفی بیروت در تحولات منطقه‌ای است

به زودی به لبنان بازمی‌گردم/ ریاض خواهان بی‌طرفی بیروت در تحولات منطقه‌ای است

نخست‌وزیر مستعفی لبنان اعلام کرد که طی روزهای آینده به کشورش بازخواهد گشت.

به گزارش ایلنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، «سعد الحریری» نخست‌وزیر مستعفی لبنان در مصاحبه با شبکه المستقبل تصریح کرد که طی روزهای آینده به کشورش بازخواهد گشت.

وی افزود که عربستان خواهان آن است که لبنان در تحولات منطقه‌ای بی‌طرف باشد نه این‌که از ایران جانبداری کند.

حریری با بیان این که تحولاتی که امروز در منطقه رخ می‌دهد خطری برای لبنان است، کناره‌گیری خود را به نفع کشور خواند.

وی همچنین با تکرار برخی ادعاها گفت که شاهد دخالت‌های ایران و حزب‌الله هستیم و این دخالت‌ها اخیرا بیشتر شده است. من ضد حزب‌الله به عنوان یک حزب سیاسی نیستم، اما حزب‌الله نباید عامل تخریب لبنان باشد.

حریری که هفته گذشته به طور غیرمنتظره و در حالی که در ریاض به سر می‌برد از سمت خود استعفا داد، افزود: «من استعفایم را شخصا نوشتم».

وی در عین حال تصریح کرد: «با کناره‌گیری از سمتم به دنبال تامین منافع لبنانی‌ها بودم ولی بهتر بود استعفایم را از کشور خودم اعلام می‌‌کردم».

در حالی که برخی منابع از بازداشت و محدودیت در رفت و آمد حریری در ریاض خبر می‌دهند، وی در ادامه سخنان خود افزود: «اینجا در عربستان سعودی آزاد هستم، آزادی کامل دارم ولی عین حال می‌خواهم از خانواده‌ام هم مراقبت کنم».

نخست‌وزیر مستعفی لبنان با بیان این‌که تمامی اتهام‌ها علیه عربستان سعودی نادرست و غیرمنصفانه است، گفت: «پادشاه عربستان، من را مانند پسر خودش می‌داند و ولیعهد این کشور نیز برای من احترام قائل است».

الحریری با تکرار برخی ادعاها درباره سیاست‌های منطقه‌ای ایران گفت که عربستان در امور لبنان دخالت نمی‌کند و این ایران است که در امور داخلی این کشور دخالت می‌کند. عربستان همواره به دنبال تامین منافع لبنان بوده اما حزب‌الله تحت حمایت ایران به دور بودن لبنان از درگیری‌های منطقه احترام نمی‌گذارد.

وی ادامه داد: «من به علی اکبر ولایتی گفته بودم که دخالت های ایران در کشورهای عربی غیر قابل قبول است. تهدیدی که شده بودم از سوی ولایتی صورت نگرفت.»

نخست‌وزیر مستعفی لبنان همچنین رابطه خود را با «میشل عون» رئیس‌جمهوری این کشور «ممتاز» توصیف کرد و گفت که بعد از بازگشت به لبنان با وی دیدار خواهد کرد.

حریری افزود: «تنها در صورتی استعفای خود را پس می‌گیرم که حزب‌الله، بی‌طرفی را بپذیرد».

***

بی بی سی
خبر فوری

سعد حریری نخست وزیر لبنان که استعفای خود را اعلام کرده اما استعفایش پذیرفته نشده برای اولین بار پس از اعلام استعفا در مصاحبه‌ای زنده با شبکه مستقبل در این باره سخن گفت.

بی بی سی.آقای حریری گفت که او در عربستان کاملا “آزاد” است و “اگر فردا بخواهد، می‌تواند سفر برود.”

او همچنین گفت برای محافظت از جانش استعفا داده اما در “چند روز آینده” به لبنان باز خواهد گشت:

“من استعفا داده‌ام، اما خیلی زود به لبنان می‌روم و طبق قانون اساسی استعفا می‌دهم.

آقای حریری پذیرفت که به شیوه “معمول” استعفا نداده اما گفت با استعفایش می‌خواسته شوک مثبتی به مردم کشورش وارد کند.

او همچنین بدون اشاره به موردی مشخص گفت لبنان باید در قبال افزایش مخاطرات در منطقه هشیار باشد.

آقای حریری دوباره به حزب‌الله لبنان و ایران حمله کرد و گفت: “من با حزب‌الله بعنوان یک حزب سیاسی مشکلی ندارم اما با حزب‌اللهی که کشور را ویران می‌کند مشکل دارم.”

او همچنین مشکل اصلی منطقه را “دخالت ایران در امور کشورهای عربی” دانست. آقای حریری با اشاره به پرتاب موشک از خاک یمن به سمت ریاض گفت: “من مسئول کشاندن لبنان به رویارویی با دولت‌های عربی نیستم.”

عربستان، ایران و حزب‌الله لبنان را به پرتاب این موشک متهم می‌کند اما هر دو این اتهام را تکذیب می‌کنند.

استعفای غیر منتظره آقای حریری که هفته گذشته پس از سفری غیرمنتظره در عربستان در ریاض اعلام شد باعث افزایش تنش و بی‌ثباتی در منطقه و بخصوص لبنان شده است.

او متنی را در مقابل دوربین قرائت و استعفای خود را اعلام کرد و با انتقاد از حزب‌الله لبنان و دخالت ایران در خاورمیانه گفت چون احساس امنیت جانی نمی‌کند به کشورش بازنخواهد گشت.

میشل عون رییس جمهور لبنان در رزوهای گذشته از وضعیت سعد حریری نخست وزیر این کشور ابراز نگرانی کرده و خواهان بازگشت او به کشور شده بود. او همچنین از عربستان خواسته بود در باره وضعیت آقای حریری شفاف سازی کند.

پس از استعفای آقای حریری برخی رسانه‌های لبنان و همچنین برخی مقامات این کشور مدعی شدند آقای حریری وادار به استعفا شده و در بازداشت خانگی است و آزادی و فعالیتهای او محدود و کنترل شده است.

هم عربستان این موضوع را تکذیب کرد هم وزرای خارجه فرانسه و آلمان اعلام کردند که هیچ مدرکی در تایید این مدعا وجود ندارد و آقای حریری پس از اعلام استعفا به ابوظبی سفر کرده و با ولیعهد امارات دیدار کرده است.

در لبنان تقریبا تمام گروه‌ها و جناح‌های سیاسی از جمله جبران باسیل وزیر خارجه از آقای حریری خواسته‌اند به لبنان برگردد و میشل عون رییس جمهور هم استعفای آقای حریری را نپذیرفته است.

دولت وحدت ملی لبنان پس از سال‌ها جنگ و بی‌ثباتی از ترکیب شکننده‌ گروه‌های سیاسی و قومی در سال ۲۰۰۸ شکل گرفت و عربستان سعودی از منتقدان آن بوده است.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.