کیهان بابت انتشار «شلیک موشک انصارالله به ریاض، هدف بعدی دوبی» ۲ روزتوقیف شد

Print Friendly, PDF & Email
http://scd.fa.rfi.fr/sites/persian.filesrfi/dynimagecache/0/0/992/558/600/338/sites/images.rfi.fr/files/aef_image/760946_696_0.jpg

حکم دادسرای فرهنگ و رسانه در باره توقیف این روزنامه، شامگاه چهارشنبه، ١۷ آبان/۸ نوامبر رسماً با نامه سرپرست اداره کل مطبوعات و خبرگزاری‌های داخلی جمهوری اسلامی به مدیریت روزنامه کیهان ابلاغ شد. در پی انتشار خبر توقیف، حسین شریعتمداری، مدیرمسئول کیهان و نماینده آیت‌الله خامنه‌ای در این روزنامه در گفت‌وگو با خبرگزاری فارس توقیف روزنامه‌اش را بعید دانسته بود. روزنامه کیهان برای “بی‌توجهی به تذکر ارسالی در رعایت مصالح و امنیت ملی کشور” به مدت دو روز توقیف شد. در اجرای این حکم، کیهان در روزهای شنبه و یکشنبه هفته آینده منتشر نخواهد شد.

در متن حکم توقیف ۲ روزه روزنامه کیهان، بر تیتر یک ۱۵ آبان روزنامه کیهان و اصرار بر ارتکاب تخلف در مطلب تیتر یک ۱۶ آبان ماه این روزنامه تاکید شده است.

این اقدام روزنامه کیهان طبق گزارش شورای عالی امنیت ملی و تشخیص بازپرس شعبه دوم داسرای فرهنگ و رسانه، خلاف مصوبه شورای عالی امنیت ملی و سیاست‌های اصولی و روشن جمهوری اسلامی ایران در مسائل امنیت منطقه‌ای شناخته شده است. در نتیجه، با استناد به قانون اساسی و قانون مطبوعات، حکم توقیف ۴۸ساعته این روزنامه صادر شده است.

پس از اصابت یک موشک بالستیک حوثی های یمن به فردوگاه ریاض واعتراض شدید عربستان سعودی به ایران، دولت جمهوری اسلامی هر گونه دخالتی را در این باره رد کرده بود. به رغم تلاش دولت، تیتر یک جنجالی روزنامه کیهان این شائبه را ایجاد کرده بود که ایران می تواند در موشک اندازی حوثی ها نقش داشته باشد. کیهان تیتر بزرگ: ” شلیک موشک انصارالله به ریاض، هدف بعدی دبی ” را به عنوان تیتر یک این روزنامه انتخاب کرده بود. با توجه به ارتباط این روزنامه با کانون قدرت در رژیم اسلامی، این تیتر شائبه خط دادن جمهوری اسلامی به شورشیان حوثی یمن را برای حمله موشکی به متحدان عربستان در منطقه ایجاد می کند.

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.