رفراندوم اقلیم کردستان و دخالت ملاها و افزایش بحران در عراق!
عباس رحمتی

Print Friendly, PDF & Email

 

سرانجام ،  رفراندوم برای استقلال کردستان عراق در ٢۵ سپتامبر ٢٠١٧ میلادی برگزار شد با اینکه آمریکا به مسعود بارزانی رهبر اقلیم کردستان گفته بود این رفراندوم را برگزار نکنید، اقلیم کردستان ،خود به رهبری مسعود بارزانی ، رفراندوم را برگزار کردند  و با ٩٢ درصد آری به استقلال ،پیروزی خود را جشن گرفتند.  البته اردوعان رئیس جمهوری دیکتاتور ترکیه قبلا با پررویی تمام آنها را تهدید نظامی کرده بود و تصمیم گرفته بود همان جنایاتی را که در مناطق کردنشین ترکیه انجام داده بود را  در عراق  کردنشین انجام دهد.  رئیس جمهور ترکیه اعلام کرده بود در صورت برگزاری رفراندوم در اقلیم کردستان اجازه نخواهد داد نفت را از طریق کشورش عبور دهند و شیرها را خواهد بست . از طرفی  جمهوری ولایی هم لنگ و لگد های خود را به سمت اقلیم کردستان پرتاب کرد تا سهم بیشتری را دریافت کند. نا گفته نماند،  ج اسلامی مخالفت  و نگرانی خود را با رفراندوم کردستان از قبل اعلام کرده بود این نگرانی به دو دلیل بود اول ترس از تاثیر گذاری رفراندوم اقلیم کردستان در ایران و دوم سهم خواهی از این قسمت نفت خیز عراق ، همانطور که در سال ٢٠٠٣ همزمان با ورود نظامیان آمریکا به عراق بهمراه سپاهیان بدر، شهر شیعه نشین  بصره و جاهای دیگری از عراق را به اشغال خود در آورده بود، اینبار هم با سپاه قدس ( حرامزاده سپاه پاسداران )به فرماندهی قاسم سلیمانی و همکاری حشد الشعبی ( حزب اله عراق )منطقه نفت خیز عراق  یعنی کرکوک را به اشغال خود در آوردند شهری که تا چندی پیش در دست کردهای عراق بود، البته خیانتهای حزب اتحادیه میهنی به رهبری  طالبانی و همکاری جاش های این حزب  با   ایران را نباید فراموش کرد که در پایین به آن می پردازیم .درواقع در اشغال “کرکوک “مثلث شوم ایران و عراق و ترکیه  والبته سکوت آمریکا از این مثلث شوم را نباید نادیده گرفت ، حیدرالعبادی که هدایت او به دست جمهوری اسلامی است از ابتداء مرتب ، رهبران اقلیم کردستان  را تهدید میکرد ! سازمانهای اسلامی هم بر یکپارچگی عراق اصرار داشتند! به گزارش ایسنا، به نقل از النشره، سازمان همکاری اسلامی ضمن تاکید بر لزوم حفظ وحدت و یکپارچگی عراق از مسعود بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق خواسته بود تا همه‌پرسی استقلال را برای تعیین سرنوشت این اقلیم لغو کند!

بعد از انتخابات اقلیم کردستان عراق، دولت مرکزی به ریاست حیدرالعبادی که تحت فرمان رژیم  ولایت فقیه است از قبل کردها را مرتب تهدید میکرد و حلقه را هرروز بر آنها تنگتر می کرد تا اینکه با کمک سپاه قدس و حشدی الشعبی کرکوک را از دست کردها گرفته و تقدیم رژیم ج اسلامی کردند. نقش قاسم سلیمانی که وزیر خارجه عراق محسوب میشودرا نباید فراموش کرد!

اشغال کرکوک بدون مقاومت کردها:

پیش از صد سال است که مردم کردستان برای استقلال اقلیم کردستان بیتابی میکردند اما درست از فردای رفراندوم احزاب بزرگ یعنی نیمی از اتحادیه میهنی و حزب دموکرات کردستان   و پاره ای از رهبران  مانند ” جلال طالبانی به مردم پشت کرده و با تبانی قدرتهای منطقه و همکاری مثلث شوم ایران ، ترکیه ، عراق ، بجای حمایت از استقلال اقلیم کردستان به مردم آن اقلیم خیانت کرده و با رژیم های همسایه همکاری کردن تا کرکوک را از دست کردها در آورند.  مسعود بارزانی  قبلا گفته است: ” استقلال کردستان امری حتمی است. صد سال گذشته و طی مذاکرات صلح پس از پایان جنگ جهانی اول، به کردها وعده استقلال دادند و اما به جای آن بدون در نظر گرفتن اراده کردها، میهنمان را بین کشورهای عراق، ایران، ترکیه و سوریه تقسیم کردند” و امروز باز آن تراژدی تکرار میشود منتهی با أقلیت خائینی که در این منطقه کم هم نیستند. پس ازبرگزاری انتخابات و همه پرسی با اینکه مردم کردستان سرمست از این پیروزی بزرگ بودند بخاطر خونریزی کمتر کرکوک را به راحتی در اختیار متجاوزان قراردادند،قاسم سلیمانی که در همه جای عراق دیده میشود منفور زن و مرد عراقی است .به گزارش روزنامه کردستان K24 قاسم سلیمانی فرمانده نیروهای قدس سپاه پاسداران ایران نقش فعالی در اشغال کرکوک از سوی شبه‌نظامیان وابسته به تهران و دیگر نیروهای عراقی داشته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یک عضو رهبری اتحادیه میهنی کردستان که این حزب رابطه تنگاتنگی با ایران دارد گفته است که «قاسم سلیمانی طی این ماه و قبل از حمله نیروهای عراقی به کرکوک سه بار با مقام‌های اتحادیه میهنی دیدار کرده است».

سلیمانی از مقام‌های اتحادیه میهنی کردستان بویژه اعضای خانواده جلال طالبانی خواسته بود از کرکوک عقب نشینی کنند.

همچنین گفته است که سلیمانی در این دیدارها یک پیام روشن به اتحادیه میهنی داده است: «عقب‌نشینی یا خطر از دست دادن همپیمانی استراتژی تهران».

کرکوک چگونه به اشغال رژیم ولایی در آمد؟ بعد از رفراندوم بلافاصله ملاقاتهای رهبران ایران و ترکیه و عراق و ترکیه شکل تازه ای به خود میگیرد خامنه ای استقلال کردستان را خیانت به منطقه خواند ! پایگاه علی خامنه‌ای روز چهارشنبه ۱۲ مهر گزارشی از گفت‌وگوی وی با رجب طیب اردوغان در تهران منتشر کرد که حاکی از همسویی ایران و ترکیه برای مقابله با استقلال احتمالی کردستان عراق است. وی خواستار «همکاری و همفکری» ایران و ترکیه و «تصمیم‌های واحد و جدی سیاسی و اقتصادی» این دو کشور برای مقابله با استقلال کردستان عراق شده و گفته است: «ایران و ترکیه در مقابله با این حادثه باید هر اقدام ممکن را انجام دهند و دولت عراق نیز باید در این قضیه به صورت جدی، تصمیم‌گیری و اقدام کند».ملاقات های پی در پی  این دو با هم و لاجرم دعوت حیدرالعباد به ترکیه و خط و خطوط اشغال کرکوک را بدنبال داشت .

جمهوری اسلامی ایران روز یکشنبه یک روز قبل از حمله شبه نظامیان و نیروهای عراقی به کرکوک گذرگاه‌های

 مرزی خود را با اقلیم کردستان بست.

روز ۲۴ مهر ماه نیروهای عراقی متشکل از شبه نطامیان حشد الشعبی وابسته به ایران با همکاری برخی از فرماندهان پیشمرگه از اتحادیه میهنی کردستان بدون درگیری  وارد شهر کرکوک شدند. که خود سوال برانگیز بود یکی از دلایل مقابله نکردن کردها ، حضور جاشهای اتحادیه میهنی و همکاری آنها با حشد الشعبی یعنی حزب الهی های عراق باعث شد آنها برای جلو گیری از خونریزی وارد عمل نشوند و دلیل دیگر مانور دو کشور همچنین پیش و پس از آن، دست به انجام رزمایش‌های مشترکی با نیروهای عراق در مرزهای مشترک زدند. در واقع پیشمرگان را قبل از اشغال کرکوک خلاء سلاح کرده بودند.

کسرت رسول معاون اول دبیر کل اتحادیه میهنی کردستان دو روز پس از اشغال کرکوک از سوی نیروهای عراقی و آواره شدن بیش از ۱۰۰ هزار شهروندان کرد در طوزخرماتو و کرکوک در بیانیه‌ای برخی از مقام‌های اتحادیه میهنی را به خیانت متهم کرد.حسن بارام معاون مسئول دفتر اتحادیه میهنی در طوزخرماتو به کردستان ۲۴ گفته است که خرماطو دوباره انفال و ساکنین آن آواره شدند.

همچنین گفته است که «طی چند روز گذشته در طوزخرماطو دهها شهید دادیم و صدها تن از ساکنین شهر در اسارت دشمن هستند و شبه نظامیان حشد الشعبی جنازه شهیدانمان را به دنبال خود می‌کشند و پرچم کردستان را زیر پاهایشان انداختند، حتی شهروندان ما را با بلوک کشته‌اند».وی درخواست بازگشت از سوی بعضی از مقام‌های کردستان را رد کرده و گفته است «برگردیم که به ما تجاوز کنند و ما تنها در صورتی باز خواهیم گشت که از کرامت ما حفاظت شود و به  سربلندی برگردیم».

با پیش بینی هایی که می شد  پس از رفراندوم ، همسایه های عراق ، مخالفت خود را با استقلال اقلیم کردستان  سریعاً اعلام خواهند کرد بدنبال همین مخالفتها و درگیری های داخلی در کردستان بیشتر خواهد شد  استعفای بارزانی  بخاطر شرایطی که دولت مرکزی عراق تحملی می کرده است   صورت  میگیرد البته فشارهایی که توسط مثلث شوم ضد کردی صورت گرفت در ، مسعود بارزانی  بی تاثیر نبود !وضعیت کنونی کردستان بسیار خطرناک و شکننده است ، هر روز که می گذرد بدتر هم خواهد شد  درست است که حزب دموکرات بخاطر کشته شدن مردم کرکوک را آرام و  با خیانتهایی که حزب اتحادیه میهنی  به حشدی الشعبی  تقدیم کرد ولی بازهم احتمال درگیری های داخلی وجود خواهد داشت.با استعفای مسعود بارزانی و جایگزین کردن برادر زاده اش ، نیچروان بارزانی که در کنار عموی خود به عنوان نخست وزیر فعالیت می‌کرد، نخست وزیر شخصی کلیدی در دوره انتقال خواهد بود. در حین حال رادیو فرانسه اعلام کرد : مسعود بارزانی رهبر منطقه خود مختار کردستان عراق پس گیری مناطق تحت کنترل کردها از سوی ارتش عراق را محصول خیانت بزرگ رقبای سیاسی خود خواند، منظور اتحادیه میهنی است که کرکوک را بدون کوچکترین مقاومتی تقدیم دولت مرکزی کرد. 

سخن پایانی: رفراندوم حق مسلم کردها است ولی رهبری کردستان آینده کردستان را بعد از رفراندوم پیش بینی نکرده بود، او فقط بخاطر امتیاز گیری هم شده بود باید سیاست دیگری اتخاذ میکرد ، رهبری باید پیش بینی می کرد که همسایه ها چه برخوردی با رفراندوم خواهند کرد، و در پایان باید گفت رهبری کردستان بیش بینی نکرده بود که همسایه ها با چوب لای چرخ گذاشتن مانع استقلال کردستان خواهند شد ولی رهبری حتا بیش بینی نکرده بود که حشدی الشعبی با کمک سر سپردگان جمهوری اسلامی که سر حدات را هم در دست خواهد گرفت و با مثلث شومی که  ساخته اند،  مانع بزرگی در راه استقلال کردستان خواهند بود و این زیرکی پیچیده ای بود رژیم جمهوری اسلامی  به کمک روسیه و ترکیه انجام داده اند از طرفی، رهبری اقلیم کردستان  چنین کاری بزرگ را بدون هماهنگی با گروه های دیگر انجام داد و روی ترکیه حساب باز کرده بود که می توان گفت مقصر اصلی در این از همپاشیدگی کردستان است . باید گفت علاوه بر بارزانی ، “پاول و آلا طالبانی بهمراه آراس و لاهور شیخ جنگی چهار کارچاق کن جناح خیانتکار اتحادیه میهنی هستند که مسئولیت مستقیم این خیانت بزرگ را بعهده دارند. آنان در زمان مناسب در مقابل دادگاه صالح بجرم خیانت به رای بالای ٩٠% توده های مردم و رفتن به صفوف دشمن قرار خواهند گرفت”(محمد رحیمی تحلیلگر کردستان ایران)این جناح ترسو و جبون در جریان دو ماه کارزار رفراندم بمراتب بیش از گذشته به حاشیه پرتاب شد و کاملا شکست خورد.  برای جبران شکستهایشان حاضر شدند به صفوف دشمنان مردم خویش بپیوندند و این درست همان کاری بود که بارزانی و پارتی سالها پیشتر انجام داده و تانکهای دولت عراق را به اربیل آوردند. این دو نیرو طی سالیان گذشته بجای اتحاد با مردم به سمت دشمنان رفتند. نزدیکی آنان با دولتهای فاشیستی مذهبی ایران، ترکیه و عراق نمونه بارز ترس آنان از قدرتگیری توده های مردم کرد است. تکرار خیانت این دو نیرو حاصل ترسشان از مردم است. بدون شک به حاشیه راندن رقبای پارلمانی توسط بارزانی و سر انجام بستن پارلمان برای یک دوره طولانی در راندن بیشتر جناح خائن اتحادیه میهنی بسمت دشمن بی تاثیر نبوده است( محمد رحیمی) در پایان باید گفت ؛ رهبری ضعیف اقلیم کردستان با ناشی گریهایش باعث شد تا نه تنها استقلال کردستان صورت نگیرد بلکه آنچه را هم کردستان تا کنون داشت همه را یک جا ازدست بدهد با قدرت گیری حشدالشعبی و حمایت مثلث شوم خصوصا ج اسلامی ،  باید منتظر بدتر از این وضعیت هم بود ، حال باید  بارزانی با کمک برادر زاده اش  بسمت مردم بروند و با تکیه به مردم ، کردستان را از این وضعیت کنونی بیرون آورند.   

 

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.