دو رهبر در یک موضع و حمله به ملاها درسازمان ملل
عباس رحمتی

Print Friendly, PDF & Email

 

 

رئیس‌جمهور آمریکا امروز سه شنبه ١٩ سپتامبر٢٠١٧  برابر با ٢٨ شهریور ٩۶  در نخستین سخنرانی خود درهفتاد و دومین نشستِ مجمع عمومی سازمان ملل، جمهوری اسلامی را یک حکومت قاتل، جنایتکار و دیکتاتوری فاسد نامید که بزرگترین حامی تروریسم است. وی تأکید کرد که مردم ایران خواهان تغییر هستند و حکومت ایران بیش از همه از مردم خودش می‌ترسد. او گفت رهبران ایران خیلی وحشت دارند ولی ترس آنها از مردم ایران است در واقع ترامپ به مردم ایران گرای مشخصی را ارائه کرد که من با اوباما فرق دارم.

ترامپ در سخنان خود از رژیم جمهوری اسلامی بعنوان یک رژیم یاغی خطرناک نام برد و پس از اشاره به کره شمالی گفت: وقت آن فرا رسیده که ملل دنیا با یک رژیم خطرناک دیگر هم مقابله کنند؛ رژیم دیگری که وعده مرگ آمریکا و نابودی اسرائیل می‌دهد.

ترامپ  جان کلام را گفت و جمهوری نعلین را برای دنیا تشریح کرد او گفت  : حکومت ایران، یک دیکتاتوری فاسد را پشت نقابی از دموکراسی دروغین پنهان می‌کند. حکومت ایران، یک کشور ثروتمند و صاحب یک تاریخ و فرهنگ غنی را به یک کشور سرکش و فقیر از لحاظ اقتصادی تبدیل کرده که صادرات اصلی‌اش خشونت، خونریزی و هرج و مرج است.

رئیس جمهور آمریکا پس از اشاره به تاریخ و تمدن با شکوه ایران گفت: رنج‌دیده‌ترین قربانیان حکومت ایران، در واقع مردم خود این کشور هستند. حکومت ایران به جای استفاده از منابعش برای ارتقا زندگی مردم، سودهای نفتی را صرف تأمین مالی حزب‌الله و سایر تروریست‌هایی می‌کند که مسلمانان بی‌گناه را می‌کشند و به همسایگان حمله می‌کنند. البته ترامپ از عملکرد آمریکا ( دولت بوش ) چیزی نگفت که در سال٢٠٠٣ عراق رابه ملاها تقدیم کرد و اولین ضربه را خود آمریکا در عراق از همین زاویه خورد و در باتلاق عراق فرو رفت ولی دیدیم که نه تنها با رژیم ملاها برخوردی کردن که با اوباما ، آنها را تا امضاء برجام ماندن و خامنه ای را در سر کوب مردم ایران کمک کردند.

ترامپ  اضافه کرد: این ثروت که در حقیقت متعلق به مردم ایران است، همچنین برای حمایت از بشار اسد، شعله‌ور کردن آتش جنگ داخلی یمن و تضعیف صلح در سراسر خاورمیانه صرف می‌شود. ترامپ شاید خبر ندارد که همین حمایت با رضایت آمریکا صورت گرفته بود ( وروسیه ) همان خط قرمزی که رژیم همیشه از آن یاد میکند و اوباما را به بی عملی وا داشته بود . همین امتیاز بود که رژیم را به پای میز مذاکره مارتون برجام کشاند.

ترامپ هم همچون بوش یک سری حرفهای کلی در مورد ایران  گفت:  ما نمی‌توانیم اجازه بدهیم این حکومت جنایتکار همزمان با ساخت موشک‌های خطرناک، به این فعالیت‌های بی‌ثبات‌کننده ادامه دهد. ترامپ حتا در مورد کره که موشک پرانی اش را شوخی تلقی کرده است هرگز جدی نگرفته است  حال چه عملی را در مقابل ایران از او توقع داریم؟

رئیس جمهور آمریکا باز هم برجام را یک  اشتباه بزرگ دانست  او در باره برجام نیز گفت: به صراحت بگویم این توافقنامه مایه شرمندگی و خجالت برای آمریکا بوده است. ما این توافقنامه را نخواهیم پذیرفت

ترامپ گفت: زمان آن رسیده است که تمامی جهان به ما بپیوندند در اینکه از حکومت ایران بخواهیم تا به برنامه کشتار و تخریب خود خاتمه بدهد. زمان آن است که این رژیم همه آمریکاییها و شهروندان سایر کشورها که ناعادلانه بازداشتشان کرده را آزاد کند.( البته فقط آمریکایی ها!)

وی افزود: علاوه بر اینها حکومت ایران بایستی حمایت از تروریستها را متوقف کند و حقوق و حاکمیت همسایگانش را محترم بشمارد.

ترامپ گفت: تمامی جهان درک می‌کند که مردم نیک ایران خواهان تغییر هستند و حکومت ایران بیش از همه از مردم خودش می‌ترسد.

نخست وزیر اسرائیل و ایران :

در هشت سال گذشته نتانیاهو هم به اوبامام و هم به رژیم ایران انتقاد میکرد ولی امسال از سخنرانی ترامپ در مورد ایران راضی  به نظر میرسید و  آنجا که برخورد برجام را با استراتژی اسرائیل هماهنگ می دانست  راضی تر،  بعد از آن بود که نفس راحتی کشید.

نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل هم استراتژی خود را در مقابل رژیم مشخص کرد و مرزبندی مردم ایران را با رژیم سرکوبگر را به روشنی نشان داد او جواب محکمی به دنیا داد که اگر جلو رژیم  ایران را نگیرید از کره شمالی بدتر خواهد شد . او  پیام واضحی به خامنه ای داد که گفته بود ٢۵ سال دیگر اثری از اسرائیل نیست نتانیاهو گفت” نور اسرائیل خاموش نخواهد شد”  او با جمله ای  فارسی مردم ایران را دوست اسرائیلی ها معرفی کرد .” شما دوست ما هستید! “

در مورد برجام باید گفت ؛ ترامپ شاید با رفع اشکالات موافق باشد  یعنی اگر محدودیتها برداشته شود شاید برجام بر جا بماند ولی نتانیاهو می گوید این توافق ( برجام ) باید متوقف شود .نتانیاهو شایداز این سخنرانی ترامپ راضی به نظر میرسد ولی  از آخر آن کمی بیشتر،  آنجا که می گوید :” تمامی جهان درک می‌کند که مردم نیک ایران خواهان تغییر هستند و حکومت ایران بیش از همه از مردم خودش می‌ترسد”. و ترس از مردم راهی جز فرار ندارد که به آن سرنگونی می گویند !

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.